Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Więcej ananasów niż rok temu?

2022-02-09 08:25

Ananasy z Kostaryki pojawiły się na polskim rynku w terminie dość dla siebie typowym, w listopadzie. Spowodowało to pewien spadek cen tych owoców, ale w tym sezonie zniżka ta miała jeszcze bardziej ograniczony charakter niż zazwyczaj w tej fazie sezonu. A na wielu lokalnych giełdach hurtowych ceny tych owoców w ogóle się nie zmieniły.

Zima przyniosła stabilizację cen ananasów w małym hurcie. Wyjątkiem lokalnym był rynek hurtowy na Broniszach, gdzie ceny tych owoców wykazywały większą tendencję do zmian – w grudniu 2021 i obecnie, w pierwszych dniach lutego, gdy ceny średnio wzrosły o blisko 40 procent. Obecnie ananasy na Broniszach są bowiem oferowane po 9,00-13,00 zł/szt. zależnie od kalibru.

Ale to ewenement. Na innych giełdach hurtowych ceny pozostają nadal dużo bardziej stabilne. Zmiany cen mające, jak dotąd, bardziej charakter wahań niż trendu) nie przekraczały w lutym 10 procent. Przedział cen tych owoców na rynkach lokalnych jest szeroki – od 5,00 do 10,00 zł/szt., co jest typowe dla ananasów, gdzie kaliber mocno wpływa na ceny.

Co ciekawe, wydaje się, że w tym sezonie zimowym podaż ananasów jest nieco wyższa niż w zeszłym roku. Tak się wydaje na podstawie obserwacji rynku. Zdają się to potwierdzać też dane GUS o imporcie ananasów w listopadzie 2021, który był nieznacznie wyższy od tego z listopada 2020 i 2019. Widać to na wykresie poniżej. Jednak nawet gdy te przewidywania się potwierdzą, to różnica nie będzie duża, jako że popyt na ananasy na polskim rynku pozostaje dość stabilny. Wolumen importu tych owoców w okresie listopad-kwiecień, to wedle danych GUS 15-16 tys. ton.  Za to ceny mogą wzrosnąć, pchane w górę rosnącymi kosztami.

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE