Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Włochy – wzrost kosztów zagraża producentom warzyw

"Istnieje konkretne ryzyko, że nie będziemy wiązać końca z końcem. Jeśli sytuacja się nie zmieni, rok 2022 będzie straszny" - relacjonuje Emile Fellini, właściciel firmy produkującej, przetwarzającej i komercjalizującej warzywa, zlokalizowanej w Gambettola (Forlì-Cesena).

"Nie wiem, jak radzą sobie inni, ale z tego, co czytam, wszyscy doświadczają tego samego. Na przykład, w ciągu zaledwie czterech miesięcy, nasz rachunek za energię elektryczną wzrósł o 85 tysięcy euro w porównaniu z tymi samymi czterema miesiącami w zeszłym roku, mimo że zużycie pozostało mniej więcej takie samo. A to tylko jedna z wielu pozycji, w przypadku których nastąpił wzrost."

Fellini jest również właścicielem przedsiębiorstwa obejmującego dziesiątki hektarów, gdzie uprawia bezpośrednio wiele produktów. "W 2021 roku zasadniczo osiągnęliśmy próg rentowności. W 2022 roku prawdopodobnie będziemy pracować ze stratą, co jest pojęciem, które każdy może łatwo zrozumieć – koszty środków technicznych podwoiły się lub potroiły, podczas gdy ceny, które płacą nasi klienci, nie pokrywają tych podwyżek." 

Jak to zrekompensować? "Przede wszystkim zmniejszymy liczbę masadzeń. Konsumpcja prawdopodobnie spadnie, więc nie będziemy planować tak dużo. Nasi producenci wymagają jednak gwarantowanego minimum, aby zorganizować swoje uprawy. Nie jest łatwo znaleźć właściwą równowagę."

Certyfikaty, nowe opakowania, zrównoważone rolnictwo - to rzeczywiście ładne koncepcje, ale zderzają się z pytaniem: kto za nie zapłaci? "Konsumenci są bardziej ostrożni i kupują tak mało, jak to tylko możliwe. Jeśli cena produktów wzrasta, konsumpcja spada, więc musimy sobie wbić do głowy, że nie możemy produkować takich samych ilości jak wcześniej."

"Zgadzam się, że obecne 2,50 euro/kg za koper włoski to za dużo, ale czy 0,70 euro/kg, które rynek płacił za nie przez dwa lata było dobre? Nie było, ale nikt nie narzekał."

Pokrycie kosztów produkcji to miraż. "Robimy, co możemy, aby zaoszczędzić, ale jest to ryzykowne".

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE