Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Wycofanie jabłek z przekserowaniem ich do przetwórstwa?

2022-03-25 08:00

Wciąż nie ma decyzji dotyczącej ewentualnego wycofania jabłek deserowych z polskiego rynku, mimo że sytuacja w sektorze jabłkowym jest bardzo trudna. Pojawiają się za to wciąż nowe spekulacje na ten temat. Ostatnie dotyczą możliwości przekserowania wycofanych jabłek do przetwórstwa.

Miałoby to polegać na dopłatach do ceny jabłek deserowych, które poszłyby na przemysł. Przypomnijmy, ze obecnie ceny skupu jabłka przemysłowego przekraczają poziom 0,60 zł/kg, ceny skupu jabłek deserowych zaczynają się na poziomie 0,70-0,80 zł/kg. Różnica nie jest więc duża.

Pomysł jest o tyle realny, że w przemyśli popyt na jabłko utrzymuje się na wysokim poziomie, nie byłoby więc mowy o „upychaniu” surowca na się. Ceny koncentratu soku jabłkowego i popyt na ten półprodukt maja się dobrze na rynku światowym, więc i od tej strony nie byłoby problemu. Skorzystałyby zakłady przetwórcze, bo miałyby więcej surowca, skorzystaliby sadownicy, bo mieliby pieniądze za towar, którego w inny sposób nie mogliby sprzedać.

A przecież jest jeszcze możliwość przekserowania części wycofanych jabłek do produkcji biopaliwa. Przy wysokich cenach benzyny to również brzmi sensownie. Sadownicy są zgodni w jednym – byleby jabłko nie trafiło do darmowej dystrybucji, bo taki sposób wycofania byłby katastrofą, co pokazał rok 2014.

Na razie nie ma jeszcze decyzji, nawet co do wprowadzenia samego mechanizmu, nie mówiąc już o ewentualnym przeznaczeniu pozyskanych w ten sposób owoców. Wiadomo, że tu nie obejdzie się bez decyzji na poziomie KE. W dodatku środowiska sadownicze postulują, aby tym razem mechanizm wycofania objął również producentów indywidualnych, jako ż e w naszym kraju udział grup w rynku jest niewielki. To też wymaga ustaleń na szczeblu unijnym.

Niektórzy zwracają uwagę na zagrożenia związane z potencjalnym uruchomieniem mechanizmu wycofania jabłek, zauważając, że może on „petryfikować” strukturę i wielkość produkcji jabłek w Polsce, a ta musi się mocno zmienić, aby branża przetrwała i się mogła rozwijać.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE