Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Wynikowy szacunek zbioru owoców z drzew 2020 r.

W trzecim i ostatnim tegorocznym oszacowaniu eksperci GUS podtrzymali swoją opinię na temat poziomu zbiorów owoców z drzew w 2020 roku. Mają one być nieznacznie wyższe od zeszłorocznych. Ich szacunki mówią, że tegoroczne zbiory w tej kategorii wyniosą 3,8 mln ton, to jest o około 9 procent więcej od zbiorów uzyskanych w poprzednim sezonie (w szacunku przedwynikowym było to 3,7 mln ton).

Przebieg pogody od początku bieżącego roku nie stwarzał bezpośredniego zagrożenia dla sadów owocowych. Na przebieg wegetacji negatywny wpływ miała jednak zimowa i wiosenna susza. W kwietniu praktycznie w całym kraju, z powodu braku opadów, rozpoczęło się nadmierne wysychanie gleb. Natomiast w maju, występujące lokalnie, obfite opady deszczu znacznie poprawiły stan uwilgotnienia gleby.

Nałożyło się to na relatywnie wysokie temperatury w kwietniu, które przyspieszyły wegetację. Z drugiej strony Kilkakrotnie wystąpiły przymrozki, które wyrządziły znaczące szkody w niektórych rejonach. Kwitnienie w sadach było w tym sezonie obfite i długotrwałe, a owocowanie u wszystkich gatunków było na dobrym poziomie.

Zbiory jabłek oszacowano przedwynikowo na 3,4 mln ton, czyli +10 procent w porównaniu do zeszłego roku(bez zmian w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Zbiory gruszek oszacowano na 75 tys. ton, czyli +10 procent rok do roku (o 7,5 tys. ton więcej w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Zbiory śliwek na wstępnym etapie przewiduje się na poziomie 96 tys. ton, czyli +1 procent rok do roku (o 6 tys. ton więcej w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Produkcję wiśni wstępnie prognozuje się na ponad 157 tys. ton, to jest +3 procent rok do roku (o 6 tys. ton więcej niż w szacunku przedwynikowym).

Zbiory czereśni oszacowano natomiast na około 44 tys. ton, czyli na zbliżonym poziomie do tego z zeszłego roku (o 4 tys. ton więcej niż w szacunku przedwynikowym).

Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oszacowana na około 17 tys. ton, czyli +1,6 procent więcej rok do roku (bez zmian w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE