Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Za słaby popyt, aby utrzymać ceny kapusty białej?

2023-10-16 09:59

Sytuacja na polskim rynku kapusty białej uległa pogorszeniu z punktu widzenia producentów. Ceny tej kapusty utrzymały trend spadkowy w polskim hurcie również w październiku. Na rynku świeżym średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie zeszła poniżej psychologicznego pułapu złotówki za kilogram. Co prawda w ostatnich dniach nie mieliśmy kolejnych korekt cen w tym segmencie, a nawet minimalne odbicie średniej – co widać na naszym wykresie, ale z analizy krzywej cenowej widać że i wcześniej korekty przedzielane były krótszymi i dłuższymi okresami stabilizacji.

Wśród producentów widać obawy, że trend zniżkowy jeszcze się nie zakończył i będzie kontynuowany. Skąd ta trwałość tendencji spadkowej w cenach kapusty białej w polskim hurcie? Oczywistą odpowiedzią wydaje się osłabienie popytu, bo to zjawisko dość częste w tej fazie sezonu – na rynku świeżym nie ma jeszcze w pełni dojrzałego handlu tym warzywem. Zainteresowanie klientów krajowych na rynku świeżym jest teraz mniejsze niż zimą, zwłaszcza, że polityka cenowa marketów nie sprzyja pobudzaniu tego popytu. Mówiąc wprost - kapusta biała w sklepach wciąż jest dużo droższa niż w hurcie i w detalu nie odnotowano znaczącego spadku cen, który korespondowałby z trendem na rynku hurtowym. Do tego mały jest teraz eksport.

Jednak czy tym razem spadki cen to wynik oddziaływanie tylko tego jednego czynnika? Wydaje się, że nie. Że równie ważny jest tu rola bieżącej podaży kapusty. A ta wzrosłą znacząco, jak to przy zbiorach. I co ważne, mocno wzrosła ilość ofert sprzedaży kapusty do przetwórstwa. To one dominują teraz na rynku. Kapusty na przemysł jest w tej chwili na tyle dużo, że jej ceny w ofertach sprzedażowych oparły się na pułapie 0,50 zł/kg. maksimum dla nich to obecnie 0,70 zł/kg.

W konsekwencji większa była też presja na ceny na rynku świeżym. Ceny sprzedażowe w dużym hurcie zeszły więc do pułapu 0,80-1,00 zł/kg. Teraz najczęściej jest to 0,85-1,00 zł/kg. ale presja na zniżkę wciąż jest widoczna. Taki rozwój sytuacji powoduje, że nastroje po stronie podażowej polskiego rynku kapusty nie są już tak optymistyczne.

Ale z drugiej strony trzeba pamiętać o rozróżnieniu chwilowej kumulacji podaży w okresie zbiorów, skorelowanej z sezonowym zjawiskiem słabszego popytu na rynku świeżym, z podażą ogółem wynikającą z wielkości zbiorów w tym roku. A tu dane są jednoznaczne i wskazują na to, iż kapusty nie będzie zbyt dużo. To zaś sugeruje, że spadek cen nie będzie długotrwały. W tym wniosku wsparciem jest wiedza o sytuacji z poprzednich lat.

Popatrzmy jeszcze raz na nasz wykres – jesienią 2018 też ceny kapusty spadały i były podobne do obecnych. Również w październiku zeszłego roku mieliśmy trend zniżkowy, choć poniżej złotówki średnia cena zeszła dopiero w listopadzie. Ale w końcu zeszła. Za to później w obu przywołanych sezonach mieliśmy dynamiczną zwyżkę cen kapusty i wiele wskazuje na to, że w bieżącym sezonie scenariusz może być podobny.  

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE