Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Zmiany w cenach kiwi

2021-03-16 10:00

Jak już pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl od grudnia zeszłego roku (a w zasadzie nawet od listopada) w hurtowym handlu owocami kiwi w Polsce nie widać było wyraźnej tendencji w zmianach cen. Mieliśmy a to wzrost, a to spadek cen w handlu hurtowym na większą skalę, a względne zmiany nie przekraczały za każdym razem 10 procent.

Na początku marca bieżącego roku ceny kiwi zielonego luzem, po ostatnim spadku, znalazły się w przedziale 4,50-5,50 zł/kg, co dało średnią 5,00 zł/kg wobec poziomu 6,00 zł/kg rok wcześniej, co oznacza -17 procent rok do roku. Popyt był wyraźnie słabszy niż rok temu, gdy w Europie, a za nią w Polsce, zaczynał się boom popytowy na owoce i warzywa generalnie, a zwłaszcza te, które postrzega się jako sprzyjające budowaniu odporności organizmu. Miało to oczywiście związek z pandemią COVID-19.

Teraz sytuacja się zmieniła. Od początku marca 2020 roku ceny kiwi rosły w polskim hurcie i teraz są o 30 procent wyższe niż na początku miesiąca. Znalazły się bowiem, na fali mocniejszego popytu a przy słabszej podaży, w przedziale 5,00-8,00 zł/kg. To także drożej – tylko o 8 procent wprawdzie, ale zawsze – od poziomu z analogicznego okresu zeszłego roku. Wydaje się też, że jest spore prawdopodobieństwo kontynuacji tego trendu, a w każdym razie ceny raczej nie spadną.

Słowa kluczowe: kiwi, ceny kiwi, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE