Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 3241 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Cytryny  »  Cytryny znów potanieją?

Cytryny znów potanieją?

Cytryny
  |   Źródło:
Ceny cytryn pozostają znacząco niższe niż rok temu. Czy możliwy jest ich dalszy spadek?

Styczeń i początek lutego bieżącego roku przyniósł, ograniczone, ale jednak wahania w hurtowych cenach cytryn. Najpierw w styczniu ceny spadały, by potem na początku lutego odbić w górę.

Obecnie polscy importerzy oferują cytryny w hurcie w cenach 3,80 – 4,60 zł/kg, czyli średnio o 5 procent drożej niż w cenowym dołku z przełomu stycznia i lutego. Co jednak ważniejsze, to fakt, iż mimo tej korekty in plus, ceny cytryn w polskim hurcie pozostają znacząco niższe niż w tym samym okresie zeszłego roku. Wtedy średnia cena wynosiła 5,60 zł/kg, teraz to 4,20 zł/kg, mniej o 25 procent.

Z informacji płynących z rynku wynika, że ceny cytryn mogą znów nieco spaść, bo owoce te potaniały w krajach – producentach (Hiszpania, Turcja). To konsekwencja większej ich dostępności, co z kolej jest skorelowane z faktem, że w lutym popyt na cytrusy jest generalnie nico niższy niż choćby w grudniu. Pytanie jednak czy jest to perspektywa realna?

Z jednej strony można zauważyć, że przecież obecne ceny choć niskie, to jednak nie są rekordowo niskie. Bywało taniej, jak choćby w 2011 (styczeń – marzec) i w 2012 (marzec), gdy średnia cena spadła do 3,20 zł/kg. Jeśli jednak nawet na polskim rynku w najbliższych dniach pojawią się tańsze cytryny, to raczej na krótko. Mocno niekorzystnie zmieniły się bowiem ceny walut. Zarówno euro, jak również dolar amerykański zwyżkowały, a to oznacza wyższe ceny wyrażone w złotówkach.

Podobne
Cytryny
2019-02-06 11:00
Argentyna – startuje nowa kampania cytryn
Argentyńskie cytryny przygotowują się do nowej kampanii, pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cytryny
2019-01-28 11:34
Cytryny – jeszcze w dół
Ceny cytryn są w tym sezonie znacząco niższe niż przed rokiem. A mimo to jeszcze spadają.
czytaj więcej
2019-01-23 15:40
GIS wydał ostrzeżenie dotyczące wycofania koncentratów soku z cytryny i limonki
Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące wycofania koncentratów soku z cytryny i limonki marki Piacelli.
czytaj więcej
Cytryny
2019-01-14 19:53
Niskie ceny cytryn
Sprawdzają się prognozy co do wysokiej podaży cytryn w bieżącym sezonie zimowym. To oznacza niskie ceny tych owoców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.