Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 29 maja 2020. Od wczoraj dodano 3246 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – wysoki popyt na wczesne ziemniaki

Ziemniaki
  |   Źródło:
O dużym zapotrzebowaniu na wczesne hiszpańskie ziemniaki informują tamtejsi uczesany rynku.

Mimo że w ciągu ostatnich dni deszcze przeszkadzały postępom, zbiory młodych ziemniaków w południowej Hiszpanii, które rozpoczęły się w tym roku wcześniej, są obecnie w toku.

„Jest jeszcze za wcześnie, aby wiedzieć na pewno, ale wydaje się, że w tym roku będzie mniej kilogramów na hektar w porównaniu do ubiegłego roku, głównie z powodu problemów z pleśnią tej wiosny”, mówi José Peláez, menedżer Sevillana de Patatas.

„Zapotrzebowanie na ziemniaki było bardzo wysokie na początku sezonu. To prawda, że ​​kanał HoReCa praktycznie zniknął z powodu wpływu COVID-19, ale nadrabia to wzrost sprzedaży w dużym sektorze detalicznym Ceny były jak dotąd dobre, biorąc pod uwagę, że sytuacja nie wygląda tak, jak w ubiegłym roku, kiedy na rynku istniał wielki niedobór ziemniaków. Ceny umytych ziemniaków są od 6 do 8 centów wyższe niż ceny niemytych ziemniaków.”

Również wysoki popyt na ziemniaki w pierwszych tygodniach po ogłoszeniu stanu alarmowego w Hiszpanii i innych krajach europejskich z powodu koronawirusa przyczynił się do szybszego wyczerpania zapasów francuskich ziemniaków zeszłorocznych. „Sprzedaż w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji wzrosła tak szybko, że ledwo mogliśmy sobie z tym poradzić” - mówi Peláez.

Ponadto w Hiszpanii konsumpcja wczesnych ziemniaków zyskuje na popularności w stosunku do ziemniaków przeznaczonych do przechowywania, które są tańsze, ale także znacznie gorsze, jeśli chodzi o ich właściwości organoleptyczne. „Pięć lat temu hiszpańskie supermarkety nie były w stanie przestawić się na młode ziemniaki przed lipcem. Było to coś, co zrobiły sieci supermarketów w innych krajach europejskich. Teraz zaczynamy nawet widzieć już znaczne ilości nowych egipskich i izraelskich ziemniaków, które przybywają przed hiszpańskim.”

90 procent działalności Sevillana de Patatas koncentruje się na ziemniakach przeznaczonych do spożycia na świeżo, a pozostałe 10 procent na ziemniakach przeznaczonych do przetworzenia. Oprócz sprzedaży na rynku krajowym, andaluzyjska firma eksportuje także do Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Francji i Włoch, a także innych krajów europejskich.

Podobne
Ziemniaki
2020-05-07 15:00
NAPG – nadzieja w zmniejszeniu areału ziemniaków
Organizacja Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej (NEPG) opublikowała raport opisujący kryzys w branży ziemniaczanej wywołany skutkami pandemii. Wskazuje w niż, że nadzieją na poprawę sytuacji w kolejnym sezonie może być spadek obszaru upraw ziemniaka.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-05-07 12:00
Ceny wczesnych ziemniaków w Mołdawii są już niższe niż w ubiegłym roku.
Ceny młodych ziemniaków w Mołdawii spadły poniżej zeszłorocznego poziomu. Konsumenci mołdawscy nie są gotowi na zakup rodzimych młodych ziemniaków po wyższej cenie.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-05-05 11:00
Produkcja ziemniaków w Polsce w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji ziemniaków?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.