Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 luty 2020. Od wczoraj dodano 3002 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – spadek cen ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
W Mołdawii z powodu intensywnego importu spadły ceny ziemniaków.

W pierwszej połowie stycznia, w porównaniu z poziomem grudniowym, na rynku mołdawskim znacznie spadły ceny ziemniaków: średnio z 5-6 lejów/kg do 4-5 lejów/kg, czyli 0,24-0,30 USD/kg (0,86-1,08 zł/kg). W tak niskiej cenie ziemniaki krajowe były wcześniej sprzedawane w okresie październik-listopad 2019 roku, czyli w okresie największej ilościowo oferty na rynku krajowym.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków Republiki Mołdawii wskazują, że straty cenowe na początku tego roku mają dwa główne powody. Pierwszy to efekt bardzo intensywnego importu ziemniaków jesienią i wczesną zimą, gdy co miesiąc importowano do kraju dziesiątki tysięcy ton produktów z Białorusi i Ukrainy. Była to celowa polityka rządu, w celu przyspieszenia (i obniżenia kosztów) importu tych warzyw. Władze zrobiły bezprecedensowy krok - złagodziły wymogi dotyczące kwarantanny, a tym samym wymagania dotyczące jakości importowanych ziemniaków. W rezultacie importowane ziemniaki „standardowej jakości” w małym hurcie na rynku mołdawskim - późną jesienią i wczesną zimą można było kupić w cenie 4-5 lejów/kg, a cena ziemniaków krajowych, oferowanych przez mniejszych i większych producentów była na poziomie od 6 lejów/kg, czyli 0,36 USD/kg (1,30 zł/kg). Oczywiście zapotrzebowanie na nie było wysokie i tak jest w tej chwili. Na tym tle niektóre mołdawskie przedsiębiorstwa rolnicze, które mają znaczne pozostałości towarowe, zaczynają obniżać cenę swoich ziemniaków.

Drugim powodem stagnacji (detalicznej) i niższych (hurtowych) cen ziemniaków jest spadek popytu na podstawowe artykuły spożywcze podczas ferii zimowych. Specjaliści zauważają, że kiedyś duża liczba migrantów zarobkowych wracała podczas ferii zimowych do Mołdawii. W ciągu ostatnich kilku lat kraj przeżywa odwrotny proces - na ferie zimowe znaczna liczba mieszkańców mołdawskich miast wyjeżdża za granicę lub do „małej ojczyzny” - na wieś.

Podobne
Ziemniaki
2020-01-22 14:00
Ziemniaki – jest presja na ceny
Ceny ziemniaków trzymają się w polskim hurcie zdecydowanie najlepiej spośród tradycyjnych warzyw jesiennego zbioru. Ale widać też utrzymującą się presję na hurtowe ceny ziemniaka. Pytanie czy (a może raczej kiedy) okaże się ona skuteczna.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-01-20 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 3. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-01-16 19:19
NEPG - sytuacja na rynku ziemniaków
Jak wygląda sytuacja na rynku kontynentalnych krajów NEPG (Belgia, Holandia, Francja, Niemcy) w 3. tygodniu bieżącego roku?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-01-16 10:00
Rosja – a ziemniaki znów taniej
W Rosji popyt i ceny ziemniaków nadal spadają.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.