Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 luty 2020. Od wczoraj dodano 3232 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – mniej towarowych upraw ziemniaka

Ziemniak
  |   Źródło:
Ukraina znacznie ograniczyła towarowe plantacje ziemniaków, pisze portal east-fruit.com.

Ziemniaki tracą status „drugiego chleba” na stołach Ukraińców. W ciągu ostatnich 3 lat powierzchnia pod plantacje ziemniaków zmniejszyła się z 70-80 do 20-26 tysięcy hektarów, powiedziała Oksana Rużenkowa, dyrektor Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków.

„Europejczyk spożywa 140 kg ziemniaków rocznie, podczas gdy Ukraińcy konsumują go 95 kg”, takimi danymi podzielił się specjalista, komentując sytuację na rynku ziemniaków, o czym pisze portal SEEDS, powołując się też na Expres.online.

Wysokie ceny - 17-20 UAH/kg (czyli w przeliczeniu 2,62-3,08 zł/kg), niskie plony i ograniczenie profesjonalnych uprawy ziemniaków to główne trendy sezonu 2019.
„Stałe zmiany temperatury, które zaobserwowano we wszystkich regionach Ukrainy, przyczyniły się do rozprzestrzeniania się chorób ziemniaka. W połączeniu z suszą na niektórych obszarach i powodziami na innych w tym roku spodziewamy się niskich plonów. Dlatego cena ziemniaków jest dwa razy wyższa niż w 2018 roku.

Na wysokie ceny wpływa również brak ziemniaków w Europie. Ze względu na nienormalne upały i niskie plony zachodni sąsiedzi zmuszeni są kupować ziemniaki w Mołdawii i na Ukrainie”- skomentowała Oksana Rużenkowa.

Jeśli chodzi o prognozy, jest zbyt wcześnie, aby mówić o niedoborze ziemniaków na rynku ukraińskim. Dlatego około 90 procent ziemniaków na Ukrainie jest uprawiane przez ludność na działkach przy gospodarstwach domowych. Ale w towarowych uprawach ziemniaków występują negatywne tendencje.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-07-30 08:07
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 30. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-26 16:27
Ceny ziemniaków nie odpuszczają
Marchew potaniała, cebula tanieje i to coraz dynamiczniej. A ziemniaki?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-24 09:00
Rosja – tanieją ziemniaki
Rosyjscy rolnicy nie mogli uniknąć spadku cen ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-19 09:00
Mołdawia – ceny ziemniaków w dół
W Mołdawii cena „letnich ziemniaków” jest już bardzo zbliżona do poziomu jesiennego.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.