Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 26 maja 2020. Od wczoraj dodano 3663 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – mniejsze spożycie ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
Spożycie ziemniaków na Ukrainie spada, informuje Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków.

Do roku 2014 konsumpcję ziemniaków krajowych na Ukrainie szacowano na 7 mln ton, obecnie jest to już tylko około 4,5 mln ton przy produkcji na poziomie 20 mln ton, powiedziała Oksana Rużenkowa, dyrektor Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Ziemniaków. Pisze o tym także SEEDS.org.ua powołując się na Interfax-Ukraina.

Według niej 95 procent ziemniaków jest uprawianych na przydomowych poletkach. Moce przetwórcze na Ukrainie to tylko około 250 tysięcy ton ziemniaków.

Ukraina eksportuje niewielkie ilości ziemniaków, głównie do Mołdawii. Importuje zaś około 270 tysięcy ton z Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

Oksana Rużenkowa zwróciła uwagę na fakt, że od połowy 2017 roku kraje unii celnej wprowadziły ogólne zasady kwarantanny, które ograniczały import ziemniaków na ich terytorium.

„W czasach, gdy Ukraina nie może swobodnie eksportować ziemniaków na Białoruś, do Federacji Rosyjskiej i UE, istnieją pewne wymagania (Ukraina musi uzyskać certyfikat kraju wolnego od organizmów kwarantannowych), nie ma takiego zakazu importu ziemniaków i ziemniaki z tamtych krajów swobodnie wchodzi na rynek ukraiński” - wyjaśnił dyrektor Agrico Ukraine LLC Nikołaj Gordijczuk, dodając, że ziemniaki są przedmiotem wymiany regulowanej.

Zauważył, że stowarzyszenie pracuje nad tym zagadnieniem wraz z państwową służbą ds. Żywności i Napojów, jednak Ukraina, jako członek WTO, potrzebuje czasu na wdrożenie działań lustrzanych.

W czerwcu 2019 roku Komisja Europejska zaproponowała Ukrainie przeprowadzenie pilotażu i wejście na rynek UE (ogólne zasady kwarantanny obowiązują również w UE).

„Wysłano nam listę organizmów kwarantannowych, w przypadku których należy sprawdzić przedsiębiorstwa. Zebraliśmy grupę testową siedmiu gospodarstw, które zostały przetestowane na 1 000 hektarów nasadzeń przemysłowych. Dziś mamy dwie farmy gotowe do eksportu do UE, reszta jest w trakcie procesu - powiedział szef stowarzyszenia.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2020-02-11 12:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 6. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-02-11 10:00
Rosyjskie ziemniaki w Polsce
A to się porobiło! Polska importuje ziemniaki z Rosji, twierdzi ukraiński portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-02-04 17:25
Ceny ziemniaków dołują
Długo się opierały presji ze strony importu, ale teraz hurtowe ceny polskich ziemniaków najwyraźniej nie wytrzymały.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-01-30 12:00
Ukraina nadal sprowadza dużo rosyjskich ziemniaków
Ukraina nie zmniejsza rekordowego tempa importu ziemniaków z Rosji.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.