Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 10 lipca 2020. Od wczoraj dodano 4907 ceny w 37 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosyjskie embargo – polityka ważniejsza od interesu rosyjskich konsumentów

  |   Źródło:
Miniony tydzień był obfity w wydarzenia związane z rosyjskim zakazem wwozu warzyw z Unii. W poniedziałek wydawało się, że sprawę załatwiono pomyślnie, co też ogłosił minister rolnictwa. Jednak informacja o wznowieniu eksportu okazała się falstartem, bowiem dla Rosji, w Unii są równi i równiejsi. Okazało się, że eksportować mogą tylko Holendrzy i Belgowie. Polska znalazła się w kręgu tych mniej równych. Z ostatnich doniesień wynika, że zgodę mogą otrzymać Duńczycy i Hiszpanie.

Czy tu naprawdę chodzi o bezpieczeństwo rosyjskiego rynku? Przecież już wiadomo, że zakażenia pałeczką E. coli nie miały źródła w warzywach, Polska spełniła także rosyjskie wymagania odnośnie certyfikatów. A granica jak była zamknięta, tak zamknięta pozostaje. Wydaje się raczej, że na decyzji Rosji zaważyły względy polityczne, a nie merytoryczne. Rosjanie mogą sobie na to pozwolić mając na razie własne warzywa i oczekując, że Holendrzy i inni nie będą oglądać się na europejską solidarność. Pesymiści twierdzą, że eksport będzie wstrzymywany pod różnymi pretekstami aż do września, kiedy to w Rosji wzrośnie popyt na importowane warzywa.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.