Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 2 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3274 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Gloster – tak dobrze, a tak źle

Jabłka odmiany Gloster
  |   Źródło:
Co się dzieje z Glosterem? Jeszcze niedawno firmy eksportowe kupiłaby każdą ilość tej odmiany, dziś eksporterzy są bardzo powściągliwi w tej materii. Czyżby Gloster przestał cieszyć się zainteresowaniem?

Komplikuje się sytuacja w handlu jabłkami eksportowymi. Zmieniają się preferencje eksporterów – rezygnują z handlu jednymi odmianami, a kupują więcej innych. Gloster, który jeszcze do niedawna był odmianą bardzo poszukiwaną zaczyna schodzić na drugi plan. Czemu tak się dzieje?

Gloster absolutnie nie przestał cieszyć się zainteresowaniem eksporterów i ograniczenie handlu nie ma nic wspólnego z popytem. Wyjaśnienie problemu leży natomiast po stronie jakości jabłek. Eksporterzy po prostu boją się kupować Glostera, bo zdarzały się im już reklamacje.

Gloster jest odmianą wrażliwą na chorobę fizjologiczną, zwaną zbrązowieniem przygniezdnym. Choroba ta nie daje żadnych objawów na zewnątrz jabłek dlatego owoce nią porażone mogą trafić do handlu. Niestety ich miąższ nie nadaje się do konsumpcji i jabłka takie podlegają reklamacji.

Zbrązowienie przygniezdne jest wynikiem niewłaściwych warunków przechowywania (zbyt niska temperatura oraz zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze), a także naturalną konsekwencją dojrzewania a następnie przejrzewania jabłek. Chorobie sprzyja zbyt wczesny zbiór owoców. Niestety w momencie wykrycia objawów choroby, degradacja miąższu jest już na tyle rozwinięta, że jabłka nadają się tylko na przemysł.

Obecnie eksporterzy coraz częściej spotykają się z jabłkami mającymi objawy zbrązowienia przygniezdnego, dlatego nie chcą za bardzo kupować Glostera. Jeśli jednak ktoś ma zdrowe, ładne owoce może za nie dostać nawet 1,30 – 1,35 zł/kg – jabłka w kalibrze 70+.

 

 

Podobne
Francuskie zapasy jabłek i gruszek
2014-05-08 09:21
Jabłka leżą we francuskich magazynach
Nie tylko w Polsce magazyny z jabłkami są pełnę. Teraz we francuskich magazynach o około 100 proc. więcej jabłek, niż rok wcześniej.
czytaj więcej
Eksport jabłek z Serbii do Rosji
2014-05-08 09:15
Rosja kupuje więcej jabłek z Serbii
W ostatnim okresie wzrosły dostawy serbskich jabłek na rosyjski rynek - podaje FAMMU/FAPA.
czytaj więcej
Sieć Magnit
2014-05-07 14:54
Rosyjska sieć Magnit kupuje coraz więcej jabłek
Magnit – największy importer polskich jabłek, z roku na rok kupuje ich coraz więcej. Skąd tak naprawdę pochodzą ich dostawcy, z Polski, a może z innych krajów? Mamy dla was dokładne informacje z uwzględnieniem firm handlujących z tą siecią.
czytaj więcej
Jabłka
2014-04-22 15:31
Duża ilość jabłek na eksport tylko pozornie?
W chłodniach leży jeszcze sporo jabłek, ale jakich jabłek? To czy trafią one na eksport nie zależy od popytu, czy problemów z Rosją, ale od jakości, a z tą jest coraz gorzej.
czytaj więcej
Eksport jabłek
2014-04-14 12:20
Wielkość eksportu jabłek z Polski - damy radę?
Portal fresh-market.pl dotarł do szczegółowych danych dotyczących eksportu jabłek z Polski na rynki wschodnie w sezonach 2012/2013 i 2013/2014. Koniec spekulacji, wartości mówią same za siebie. W bieżącym sezonie jest znacznie gorzej jak rok temu.
czytaj więcej
Jabłka
2014-04-14 11:33
Jaka będzie przyszłość dla eksportu jabłek
Miejsce numer jeden na świecie pod względem eksportu jabłek zawdzięczamy głównie Rosji. Ale coraz częściej polscy rolnicy sprzedają swój towar na Zachód - zauważa wp.pl.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.