Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 29 luty 2020. Od wczoraj dodano 2458 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – import ziemniaków wciąż bardzo aktywny

Ziemniaki
  |   Źródło:
„Nikomu nie sprzedam mojego ziemniaka” - Ukraina nadal bije rekordy importu z Rosji tego warzywa, nazywanego tam „drugim chlebem”.

W listopadzie 2019 roku import ziemniaków na Ukrainę ponownie pobił rekord. W ciągu jednego miesiąca do kraju sprowadzono 46 tys. ton ziemniaków - nawet więcej niż we wrześniu! I chociaż w porównaniu z październikiem wielkość importu spadła o połowę, przekroczyła wielkość importu w listopadzie 2018 roku o 15 tysięcy razy!

„Sytuacja jest godna ubolewania. Ukraińskie ziemniaki tracą na jakości w magazynach i stają się tańsze, rosyjskie ziemniaki są aktywnie sprzedawane w sieciach supermarketów, na rynkach, na bazarach i straganach. Nie można winić za to importerów - z ponad dwukrotną różnicą w cenie grzechem byłoby nie skorzystać z okazji do zarabiania pieniędzy ”- mówi kierownik projektu APK-Inform: owoce i warzywa Aleksander Choriew.

Zauważa również, że popyt na produkty na rynku krajowym pozostaje niezwykle niski. Potwierdza to również Dyrektor ds. Rozwoju Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw Katierina Zwieriewa. „Nasi producenci ziemniaków narzekają, że popyt na ich produkty gwałtownie zmalał, a ceny zaczęły spadać. Ale spadek cen nie prowadzi do wzrostu popytu konsumentów, ponieważ wielu konsumentów już we wrześniu kupiło ziemniaki do przyszłego użytku, kiedy ceny były o jedną trzecią wyższe niż obecnie, i nadal konsumują ten zapas. Dla wielu konsumentów, zwłaszcza w małych miastach, ziemniaki te mogą wystarczyć do wiosny. Ale konsumenci w dużych miastach prawdopodobnie będą bardziej zainteresowani kupowaniem ziemniaków w okresie styczeń-luty ”, mówi Katierina Zwieriewa.

Według analityków EastFruit w okresie październik-listopad prawie połowa sprzedaży detalicznej ziemniaków to był import głównie z Federacji Rosyjskiej. W pierwszej połowie sezonu 2019/2020 (lipiec-listopad 2019) import ziemniaków na Ukrainę osiągnął już 188,4 tys. ton, czyli 700 razy więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu!

„Ukraińscy plantatorzy ziemniaków nie zdali sobie jeszcze do końca sprawy, że pozostało im tylko około czterech miesięcy na sprzedaż ogromnych własnych zapasów. Biorąc pod uwagę wielkość importu, oddali już co najmniej dwa pełne miesiące sprzedaży dostawcom z Białorusi i Rosji i to po najwyższych cenach, a teraz sami są zmuszeni „przepychać” swoje ziemniaki taniej. Ale te ich ziemniaki praktycznie nie są teraz sprzedawalne, ponieważ importerzy mogą sobie pozwolić na dalsze obniżki cen. Rzeczywiście, jest już grudzień, a importowane ziemniaki nadal są aktywnie sprzedawane ”- mówi Andrij Jarmak, ekonomista w dziale inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Największym importerem ziemniaków na świecie jest Belgia. Importuje rocznie ponad 2 miliony ton ziemniaków z krajów sąsiadujących: Francji, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii w celu dalszego przetwarzania i eksportu gotowych produktów o wartości dodanej. Holandia robi to samo, ale nie tylko przetwarza ziemniaki, ale także ponownie eksportuje je na świeżo.

Największym światowym importerem ziemniaków poza Unią Europejską jest Rosja, która importuje ponad pół miliona ton rocznie, głównie z Egiptu, Azerbejdżanu i Chin. Najciekawsze jest to, że Ukraina kupuje teraz ziemniaki od największego importera!

Światowymi liderami w eksporcie świeżych ziemniaków są Francja i Niemcy, eksportując odpowiednio 2,1 miliona ton i 1,8 miliona ton rocznie.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-12-09 12:41
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 49. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-06 12:16
Wzrośnie eksport ziemniaków z Francji do Hiszpanii?
Francja może zwiększyć eksport ziemniaków do Hiszpanii w przyszłym sezonie.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-05 08:00
Ziemniaki mogłyby być droższe
Deficyt ziemniaków z polskich tegorocznych zbiorów jest ogromny. A producenci wskazują na fakt, że przy takim niedoborze ceny tych warzyw powinny być jeszcze wyższe od cen bieżących.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-03 14:00
Ukraina – ceny ziemniaków w dół, a import trwa
Ceny ziemniaków na Ukrainie spadają, ale na razie nie zatrzymało to importu tych warzyw z Rosji.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.