Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 10 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3970 ceny w 33 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

W tym sezonie import warzyw będzie dużo mniejszy

  |   Źródło:
Bieżący sezon zapowiada się o wiele gorzej dla importerów warzyw niż sezon zeszłoroczny. Pierwszym problemem jest podaż i ceny warzyw krajowych. Choć na naszym rynku zdarzają się już oferty importowanych ziemniaków lub cebuli, to nie ma porównania do zeszłego roku, gdy pełno było importowanej marchwi, kapusty, cebuli, ziemniaków, a nawet buraków.

W tym roku niskie ceny polskich warzyw zamykają nasz rynek dla importu. Niekorzystna jest również sytuacja w imporcie tych warzyw, których na polskim rynku w okresie jesienno-zimowym już brakuje. Pomidory czy papryka nie mają już w dużym hurcie krajowej konkurencji. Jednak na ich import wpływa niekorzystny kurs euro. Drogie euro powoduje, że droższe są importowane warzywa. W takim sezonie jak obecny – sezonie generalnie niskiego popytu, jest to bardzo niekorzystne dla importerów. Zwłaszcza, że coraz więcej konsumentów wydaje się postrzegać obecną sytuację ekonomiczną jako kryzysową lub znajdującą się u progu kryzysu. To zaś wpływa na zachowania konsumentów i strukturę wydatków. Warzywa importowane, takie jak papryka, pomidory lub kalafiory wydają się mieć dość wysoką elastyczność dochodową popytu. I jeśli konsumenci uznają, że poziom ich dochodów może być zagrożony, a tak obecnie wygląda sytuacja w Polsce wynikająca z zapowiedzi posunięć oszczędnościowych rządu, to będą ograniczać zakup tego typu towarów. Wszystko to pozwala przewidywać, że poziom importu w sektorze warzyw świeżych będzie znacząco niższy w tym sezonie niż miało to miejsce przed rokiem.

Słowa kluczowe: warzywa, ceny warzyw, import warzyw

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.