Sezon na grzyby już trwa
Wielu grzybiarzy owoce runa leśnego sprzedaje. Zgodnie z przepisami, każdy handlujący grzybami musi pamiętać o tym, że wcześniej powinien potwierdzić, iż te są jadalne i mogą trafić do sprzedaży - podaje serwis info.elblag.pl.
- Osoby sprzedające grzyby świeże i suszone muszą posiadać atesty. Takie atesty wydawane są przez klasyfikatora grzybów na grzyby świeże i grzyboznawcę na grzyby suszone - mówi Maryla Strupińska z PSSE w Elblągu.
Co ciekawe w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu nie ma takiej osoby. Na targowisku miejskim są zatrudnieni klasyfikatorzy grzybów świeżych i oni wydają takie atesty.
Do uzyskania uprawnień klasyfikatora grzybów świeżych potrzebny jest specjalistyczny kurs dla kandydatów na grzyboznawców i zdany egzamin przed komisją powołaną przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jak przyznaje Wojciech Szwarc, który jest jednym z takich klasyfikatorów na elbląskim targowisku miejskim, handlujący grzybami nauczeni doświadczeniem, sami zgłaszają się po odpowiednie atesty - Nie zdarza się, aby ktoś tu sprzedawał grzyby "na dziko". I tak np. we wtorek, już o godz. 7 rano stawiło się u nas ośmiu grzybiarzy, którzy akurat wrócili z grzybobrania. Jako klasyfikatorzy sami również chodzimy po targowisku sprawdzając, czy nie pojawił się nowy handlujący plonami runa leśnego.
W Polsce zakazany jest przydrożny handel grzybami. Niestety na poboczach polskich dróg corocznie widać sprzedających plony runa leśnego.
Zobacz więcej: Grzyby leśne?preview=1
Zamiast jabłek będziemy sprzedawać grzyby?
Więcej czosnku i grzybów z Chin
Grzyb atakuje banany
Chcą promować grzyby
Suszone grzyby w wysokich cenach
czytaj dalej