Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

KE chce zwrotu 13 mln euro wydanych na WPR

2012-06-28 10:00

Komisja Europejska, w ramach tzw. procedury rozliczenia rachunków, wystąpiła do państw członkowskich o zwrot nienależnie wypłaconych kwot z funduszy unijnej polityki rolnej, opiewających na łączną kwotę 436 mln euro. Pieniądze te wrócą do budżetu UE z powodu nieprzestrzegania przepisów Unii lub zastosowania nieodpowiednich procedur kontroli w zakresie wydatków na rolnictwo.

Komisja ma obowiązek czuwać nad prawidłowym wykorzystaniem środków przez państwa unijne. KE przyjęła rozporządzenie, które umożliwia państwom członkowskim opóźnienie zwrotu nienależnie przyznanych środków o okres nie dłuższy niż 18 miesięcy i pod pewnymi warunkami. Jest to dodatkowa możliwość wnioskowania o rozłożenie zwrotu na określoną liczbę lat. Pierwszym państwem członkowskim, które wystąpiło o stosowanie tego rozwiązania, była Grecja.

Na podstawie ostatniej decyzji odzyskane zostaną środki finansowe od: Danii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najistotniejsze korekty dotyczą:

- kwoty 131,3 mln euro, którą obciążona została Hiszpania za sadzenie winorośli bez prawa do (ponownego) sadzenia;

- kwoty 98,9 mln euro, którą obciążone zostały Włochy za sadzenie winorośli bez prawa do (ponownego) sadzenia;

- kwoty 71,5 mln euro, którą obciążona została Grecja za niedociągnięcia w kontrolach suszonych winogron;

- kwoty 62,9 mln euro, którą obciążona została Francja za nieprawidłowości kontroli dopłat do bydła;

- kwoty 21,3 mln euro, którą obciążona została Grecja za sadzenie winorośli bez prawa do (ponownego) sadzenia;

- kwoty 13,3 mln euro, którą obciążona została Polska za braki w systemie sankcji i niezdefiniowanie zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska w odniesieniu do zasady wzajemnej zgodności;

- kwoty 11,6 mln euro, którą obciążona została Grecja ze względu na brak systemów kontroli produkcji i przechowywania cukru.

Państwa członkowskie odpowiadają za zarządzanie większością płatności i dokonują ich głównie za pośrednictwem swoich agencji płatniczych. Agencje te mają także obowiązek przeprowadzania kontroli, na przykład weryfikacja wniosków rolników o przyznanie płatności bezpośrednich. Komisja przeprowadza ponad 100 audytów rocznie, sprawdzając, czy państwa członkowskie odpowiednio prowadzą kontrole i usuwają nieprawidłowości. Jednocześnie KE może wystąpić o zwrot zaległych płatności, jeśli audyt wykaże, że działania danego kraju nie gwarantują należytego wydatkowania unijnych środków.

Słowa kluczowe: WPR, unia europejska, dopłaty unijne
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE