Kostaryka: problemy z produkcją, wysokie ceny
W 2014 roku ananasy stanowiły 23 proc. światowej produkcji owoców tropikalnych, która obejmuje również mango, awokado i papaję. Największymi na świecie eksporterami ananasów są Filipiny, Tajlandia, Kostaryka oraz Indonezji.
Większość światowej produkcji ananasów przeznaczona jest do przetwórstwa, tylko niewielka część trafia do handlu jako owoc świeży. Największym eksporterem świeżych ananasów jest Kostaryka, Stany Zjednoczone zaś są największym na świecie odbiorcą tych owoców (w 2014 roku zakupili około 586 tys. ton).
Niestety w bieżącym sezonie kostarykańscy plantatorzy ananasów borykają się z problemami produkcyjnymi związanymi z bardzo obfitymi opadami deszczu nawiedzającymi ten kraj - ulewy zniszczyły wiele plantacji ananasów, co z kolei wpłynęło na wzrost cen.
Na zwyżki cenowe ananasów w Europie ma także wpływ kurs euro, który stracił około jednej dziesiątej wartości w stosunku do dolara, przyczyniając się do wzrostu cen owoców tropikalnych. Według raportu opublikowanego przez The Grocer średnia cena detaliczna ananasów w europejskich sklepach w listopadzie 2014 roku wynosiła 6,94 dolarów za 11 kg karton owoców, natomiast w marcu 2015 roku była już na poziomie 12,38 dolarów za 11 kg karton - 78 proc. wyższa.
Szacuje się, że wielkość importu ananasów z Kostaryki w pierwszym kwartale 2015 roku, z powodu problemów produkcyjnych, spadnie o 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Eksperci twierdzą, że trudno jest przewidzieć ceny w nadchodzącym czasie, ponieważ opóźnienie we wzroście może finalnie doprowadzić za jakiś czas do nadpodaży owoców, a tym samym i gwałtownych spadków cen w okresie letnim.
Zobacz więcej: Ananasy?preview=1
Kostaryka: niższy eksport bananów i ananasów
czytaj dalej
Rosyjskie sankcje to nie tylko unijny problem
czytaj dalej
Unijny rynek owoców tropikalnych
czytaj dalej
Holenderski eksport owoców i warzyw
czytaj dalej
Import owoców i warzyw w Hiszpanii od stycznia do listopada 2014 r.
czytaj dalej