Apacz na mszyce
Wzrost liczebności mszyc na jabłoniach obserwuje się po zakończeniu okresu kwitnienia. Najpowszechniej na jabłoniach występują mszyce jabłoniowo – babkowe i jabłoniowe. Są one też najgroźniejsze. Ich żerowanie prowadzi do deformacji liści i pędów, ale powoduje także zniekształcenie oraz zahamowanie wzrostu zawiązków owoców. Zwalczanie mszyc na jabłoniach nie jest łatwe, dlatego ważne jest, aby po okresie kwitnienia sprawdzić stopień zagrożenia i w razie konieczności wykonać zabiegi zwalczające.
Do zwalczania mszyc jabłoniowej oraz jabłoniowo-babkowej, najlepsze są preparaty o działaniu wgłębnym i układowym (systemicznym). Jednym z takich preparatów jest Apacz 50 WG. Jest on przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i gryzących, oddziałując na nie zarówno kontaktowo, jak i przez układ pokarmowy. Jego zaletą jest też to, że na rośliny działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo, przemieszczając się do wszystkich ich organów razem z sokami roślinnymi. Ma to istotne znaczenie przy zwalczaniu szkodników ssących i żerujących wewnątrz tkanek i organów roślin.
Zaletą preparatu jest też fakt, że dotychczas nie stwierdzono odporności szkodników na jego działanie. Pozwala to zwalczać szkodniki odporne na inne insektycydy. Apacz 50WG wykazuje skuteczność w długim okresie czasu, w różnych warunkach pogodowych, w szerokim zakresie temperatur i przy zastosowaniu niskich dawek.
Co ważne nowe przepisy przyjęte przez Komisję Europejską w sprawie ograniczenia stosowania neonikotynoidów nie obejmują preparatu Apacz 50 WG. Zgodnie z decyzją KE zakaz nie obejmuje środków ochrony roślin zawierających min. chlotianidynę, jeżeli ich rejestracja uwzględnia następujące zastosowania:
- w ziemniakach, roślina zaklasyfikowana jako nieatrakcyjna dla pszczół
- w jabłoni i gruszy, gdyż termin stosowania wypada po okresie kwitnienia
- w uprawach szklarniowych
W związku z powyższym nie nastąpi wycofanie rejestracji środka Apacz 50 WG, gdyż jest on przeznaczony do stosowania nalistnego w ziemniakach, niektórych szklarniowych roślinach ozdobnych oraz w sadach po kwitnieniu (możliwość stosowania od momentu, gdy owoce osiągną wielkość 20 mm).
Na podstawie konsultacji, w tym z władzami rejestracyjnymi, preparat jest i będzie nadal dostępny w obrocie, na dotychczasowych zasadach, gdyż nie ma zagrożenia dla utrzymania rejestracji środka.
Zobacz więcej: Ceny owoców?preview=1