Borówki wysokie – wstępne podsumowanie sezonu
Jak dotąd pogoda w październiku jest bardzo dobra, lepsza niż była we wrześniu. Oznacza to wydłużenie sezonu dla borówki wysokiej. Niemniej owoce te, pochodzące z krajowych upraw, już się kończą i sezon handlowy w dużym hurcie można już uznać za zamknięty. Ograniczona podaż krajowej borówki jest jeszcze dostępna na lokalnych giełdach hurtowych.
Można zatem pokusić się o próbę podsumowania sezonu 2019 na rynku borówki. I pierwsze stwierdzenie – to był najtańszy sezon, przynajmniej odkąd robimy monitoring cen tych owoców w redakcji fresh-market.pl, czyli od 2014 roku. I był on najtańszy w zasadzie przez cały okres handlu.
Wynikało to z tegorocznych realiów podażowych. Zbiory borówki wysokiej w 2019 roku były znacząco, bo o ponad 30 procent wyższe rok do roku. Stało się tak dzięki dynamicznie rosnącemu areałowi i temu, że w owocowanie weszły młode nasadzenia.
Wysoka podaż, nawet przy dobrym popycie, zepchnęła tegoroczne ceny borówki w Polsce wyraźnie w dół. Widać to na naszym wykresie powyżej, obrazującym zmiany średniej ceny tych owoców w ostatnich sześciu sezonach. Sprawdził się pesymistyczny scenariusz, o jakim mówili producenci borówek u progu tegorocznego sezonu.
Wskazywali oni, że za uprawę tych owoców bierze się coraz więcej rolników uciekających od innych upraw owocowych. Często bez odpowiedniej wiedzy i nie mających zapewnionego zbytu swojej przyszłej produkcji. Kontynuacja takich tendencji to duże zagrożenie dla sektora borówkowego, który może pójść śladem tego, co stało się z wiśniami lub malinami.
Zobacz więcej: Borówka amerykańska?preview=1