Pełzający problem nie tylko w czereśniach
Opis gatunku
Nasionnica trześniówka w postaci dorosłej jest niewielką muchówką o długości ok. 5 mm. Charakterystyczną jej cechą są ciemne poprzeczne paski na powierzchni jej przezroczystych skrzydeł. Na tułowiu pomiędzy nasadami skrzydeł znajduje się wyraźnie widoczna, żółta tarczka.
Larwa muchówki jest biała, o długości do 4 mm w słomkowożółtej bobówce. Larwy nasionnicy powodują tzw. robaczywienie owoców. Jest to najgroźniejszy szkodnik późnych, czyli najważniejszych pod względem ekonomicznym odmian czereśni. Nasionnica często atakuje także wiśnie. Z zewnątrz trudno odróżnić, które owoce zostały opanowane – jedynie w miejscu złożenia jaja widać lekkie wklęśnięcie powierzchni skórki, jest ono jednak niewielkie. Porażone owoce z czasem miękną i nie nadają się do spożycia ani na przetwory. Porażenie 2 proc. owoców dyskwalifikuje je na eksport, a 1 proc. obniża wybór.
Formą zimującą są poczwarki tzw. bobówki, które zagnieżdżają się w wierzchniej warstwie gleby. Wylot much rozpoczyna się w końcu maja lub na początku czerwca i trwa do połowy lipca. W celu ustalenia właściwego terminu zabiegów oraz określenia obecności muchówek w sadzie należy w poszczególnych kwaterach powiesić żółte pułapki lepowe przywabiające muchy nasionnicy. Należy je zawiesić w sadzie w połowie maja. W kwaterze sadu o pow. 1 ha umieszcza się 3 pułapki. Pułapki należy sprawdzać co 2-3 dni do pierwszej dekady lipca, notując każdorazowo liczbę odłowionych much. Próg zagrożenia stanowią 2 odłowione muchy na jedną pułapkę.
Zwalczanie nasionnicy trześniówki
Zwalczanie nasionnicy trześniówki polega na dokładnym zbiorze porażonych owoców i zniszczeniu ich wraz z larwami. Konieczne jest opryskiwanie drzew 7-8 dni po wylocie pierwszych muchówek w momencie rozpoczęcia składania przez nie jaj, gdy na pułapkach lepowych odłowi się pierwsze owady. W przypadku gdy po wylocie much wystąpią chłody i opady deszczu, zabieg należy opóźnić o liczbę dni, w których temperatura wynosi poniżej 14 st. C. Kolejne opryskiwania (1-2) należy wykonać w zależności od przebiegu lotu much. Ochrony wymagają głównie późniejsze odmiany czereśni oraz później dojrzewające wiśnie.
Obecnie do zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowane są między innymi te preparaty:
- Bulldock 025 EC,
- Calypso 480 SC,
- Fastac 100 EC,
- Jetstac 100 EC,
- Mospilan 20 SP,
- Sumitox 20 SP,
- Viper 20 SP.
Zobacz więcej: Czereśnie?preview=1