Przedwynikowy szacunek zbioru owoców z drzew
Przyczyny, które zaważyły na obniżeniu plonów i zbiorów owoców to konsekwencje niekorzystnych warunków pogodowych. Najpierw mieliśmy do czynienie z wiosennymi przymrozkami, potem przyszło upalne i suche lato. Do tego drzewa owocowe były przemęczone zeszłorocznym bardzo dużym owocowaniem. Natomiast czynnikiem pozytywnym z punktu widzenia wielkości zbiorów owoców z drzew, był fakt, że w okres pełnego owocowania weszło wiele młodych sadów.
Od czasu wstępnego szacunku nie zanotowano czynników, które w istotny sposób wpłynęłyby na zmianę prognozowanej w lipcu wielkości produkcji owoców z drzew; niewielka po-prawa uwilgotnienia gleby nie miała większego znaczenia.
Łączną produkcję owoców z drzew w tym roku oszacowano przedwynikowo na tym samym poziomie, co w szacunku wstępnym, czyli niespełna 3,4 mln ton (-25 procent rok do roku). Dalszy przebieg warunków pogodowych może jednak wpłynąc na poziom zbiorów jabłek, gruszek i śliwek.
Zbiory jabłek oszacowano przedwynikowo na 3 mln ton (-25 procent w porównaniu do zeszłego, rekordowego roku).
Zbiory gruszek oszacowano na 67 tys. ton (-26 procent rok do roku).
Zbiory śliwek na wstępnym etapie przewiduje się na poziomie 95 tys. ton (-20 procent rok do roku).
Produkcję wiśni wstępnie prognozuje się na ponad 154 tys. ton (-23 procent rok do roku).
Zbiory czereśni oszacowano natomiast na około 43 tys. ton (-28 procent rok do roku, ale 2018 był rokiem rekordowym dla tej uprawy i obecny wynik jest tylko nieznacznie niższy od średniej z lat 2011-2015).
Warunki agrometeorologiczne w bieżącym sezonie nie sprzyjały szczególnie dobremu plonowaniu wiśni. Korzystne były natomiast warunki dla owocowania brzoskwiń i moreli, których zbiory w porównaniu z wysoką produkcją z roku 2018, zmniejszyły się nie tak znacznie, jak w przypadku innych gatunków owoców z drzew.
Zobacz więcej: Czereśnie?preview=1