Utrzymują się ceny czereśni
Oferta krajowych czereśni rośnie. Na rynku pojawiają się coraz późniejsze odmiany. Pogoda w tym roku nie pozwala jednak na cieszenie się w pełni sezonem czereśniowym. Sporo owoców jest spękanych przez upalne dni przeplatane ulewnymi deszczami.
Sytuacja w sadach ogranicza podaż owoców dobrej jakości a tym samym wpływa na rynek czereśni w Polsce. Firmy eksportowe wciąż obawiają się handlu tymi owocami. Eksport planują rozpocząć dopiero od najpóźniejszych odmian – Reginy i Kordii, pod warunkiem oczywiście, że pozwoli na to ich jakość i podaż.
Całość produkcji na razie trafia na rynek krajowy gdzie polscy konsumenci mogą kupić czereśnie w bardzo zróżnicowanych cenach. Burlat, który przez ostatnie deszcze przeżywa spory kryzys jakościowy oferowany jest od 4,00 do 7,00 zł, w zależności od kondycji owoców. Ceny późniejszych odmian takich jak Vega, Vanda czy Summit dochodzą w małym hurcie do 10,00 zł za kilogram. Owoce ww. odmian nieco słabszej jakości można kupić już od 6,00 zł/kg.
Pogoda jak na razie nie rozpieszcza producentów i eksporterów czereśni. Patrząc na prognozy na najbliższy czas – słoneczne dni przeplatane ulewami, wygląda na to, że na razie nie ma co marzyć o handlu czereśnią na większą skalę, trzeba się także liczyć z ograniczoną podażą czereśni najwyższej jakości.
Zobacz więcej: Czereśnie?preview=1
Bronisze: do wyboru do koloru
czytaj dalej
Są problemy z Burlatem
czytaj dalej
Są pierwsze wnioski po przymrozkach na Warmii i Mazurach
Owoce dojrzewają wcześniej
Burlat – jeszcze trochę
czytaj dalej
Pierwsze krajowe czereśnie, pierwsi oszuści
czytaj dalej