W mazowieckich sadach biało
W ubiegłym roku ze względu na przedłużoną do kwietnia zimę kwitnienie drzew owocowych było opóźnione o około 2 – 3 tygodnie. Pełnia kwitnienia jabłoni przypadła na połowę maja. W tym roku dla odmiany krótka i bardzo ciepła zima przyspieszyła wegetację do tego stopnia, że kwitnienie jabłoni trwa już dziś. W przypadku niektórych odmian jabłoni np. Idareda możemy mówić, że jeszcze kilka dni i będzie po kwitnieniu, natomiast niektóre odmiany dopiero otwierają kwiaty – na Ligolu rozkwitły już kwiaty szczytowe, królewskie, natomiast pozostałe są w fazie białego pąka. W przypadku brzoskwiń, czereśni czy wiśni kwitnienie już się skończyło, kwitną już śliwy i grusze – wszystko z przyspieszeniem względem przeciętnego sezonu o 1 – 2 tygodnie.
Tak wczesne kwitnienie wcale nie cieszy sadowników. Noce bywają jeszcze chłodne i nie tak rzadko zdarzają się przymrozki co powoduje spore straty. Mazowieccy sadownicy martwią się o czereśnie, które w dużym stopniu przemarzły, nawet dość oporną Poznańską mocno przerzedził mróz, nie jest też najlepiej z wczesnymi odmianami wiśni, między innymi węgierskimi odmianami deserowymi – Debreceni Botermo czy Groniastą z Ujfehertoi, u wczesnych polskich odmian takich jak Sabina czy Lucyna także notuje się przemarznięte słupki kwiatowe.
Nie jest dobrze, a może być jeszcze gorzej. Do zimnych ogrodników jeszcze daleko, a prognozy na najbliższe dni nie wykluczają kolejnych lokalnych przymrozków.
Zobacz więcej: Czereśnie?preview=1
Jak przywabić pszczoły do kwitnących sadów?
czytaj dalej
W Sandomierzu kwitną morele
Kwitną morele, w tym roku wyjątkowo wcześnie. Tak wczesne kwitnienie nie rokuje wysokich zbiorów. czytaj dalej
Ochrona przeciwprzymrozkowa – temat na topie
czytaj dalej
Włochy: kłopotliwe wczesne kwitnienie drzew
czytaj dalej
Ukraina: kwitną sady na południu kraju
czytaj dalej