Wstępny szacunek zbioru owoców z drzew
Zbiory owoców w Polsce w 2020 roku, wedle wstępnych szacunków ekspertów GUS, mają wynieść ogółem niespełna 4,2 mln ton. To oznacza wzrost rok do roku o około 6 procent. Niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że zbiory w 2019 roku były niskie. Powodem tego relatywnie niewielkiego wzrostu była pogoda.
Co prawda zima 2019/2020 była w Polsce generalnie łagodna, ale wiosenne przymrozki występujące w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców oraz przedłużająca się susza, znacznie ograniczyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych. Fale przymrozków w drugiej połowie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja w wielu sadach spowodowały uszkodzenie kwiatów i zawiązków. Z kolei na skutek braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, odnotowano wyjątkowo duży opad zawiązków.
Łączną produkcję owoców z drzew w roku 2020 eksperci GUS oszacowali wstępnie na 3,6 mln ton, czyli około 5 procent wyższą niż w roku ubiegłym. Jednak eksperci zwracają uwagę, iż utrzymanie tej prognozy będzie zależało od pogody w kolejnych miesiącach okresu wegetacyjnego.
Zbiory jabłek wstępnie zostały oszacowane na 3,3 mln ton, czyli o około 6 procent więcej niż w roku 2019. Należy odnotować fakt, że do uprawy wchodzą nowe, bardziej plenne odmiany oraz fakt, że coraz większa powierzchnia sadów jest nawadniana.
Wstępna prognoza dla zbioru gruszek mówi o ilości 69 tys. ton, co oznacza wzrost o około 2 procent w relacji rok do roku.
Zbiory śliwek oszacowano wstępnie na 90 tys. ton, czyli o 5 procent więcej niż rok temu.
Produkcję wiśni oszacowano wstępnie na ponad 150 tys. ton, czyli na poziomie nieco niższym w stosunku do tego z roku 2019.
Zbiory czereśni wstępnie prognozuje się na poziomie 42 tys. ton, czyli o 5 procent niższym w stosunku do roku ubiegłego.
Według wstępnych szacunków łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) mają wynieść 16 tys. ton, czyli o 4 procent mniej w relacji rok do roku.
Zobacz więcej: Czereśnie?preview=1