Na Ukrainie ceny gruszek rosną, podczas gdy w Mołdawii i w Polsce spadają
Najniższe ceny hurtowe gruszek spośród kilku krajów regionu Europy Wschodniej w pierwszym tygodniu października odnotowano na Ukrainie. Zdaniem analityków, właśnie ta sytuacja stała się główną przyczyną tak nagłego wzrostu cen gruszek w tym kraju w ostatnim czasie, bo w okresie ostatniego tygodnia cena ukraińskich gruszek wzrosły średnio o 24,7 proc.
Dzisiaj odmiana Konferencja oferowana jest przez ukraińskich sadowników średnio w cenie 0,43 USD za kilogram. Inne odmiany gruszek są sprzedawane w cenie 0,21-0,35 USD za kg.
Dla porównania w sąsiedniej Polsce, która jest znaczącym eksporterem gruszek na Ukrainę, ceny hurtowe Konferencji są o 16 proc. wyższe i wynoszą średnio 0,49 USD za kg, jednak w ostatnim tygodniu ceny gruszek spadły tam o 2,5 proc. na kilogramie.
Należy również zauważyć niewielki spadek cen gruszek w Mołdawii, chociaż jeśli chodzi o samą Konferencję, odmiana ta dla odmiany zdrożała. Ogólny wskaźnik cen gruszek w Mołdawii był w ostatnim tygodniu ujemny i wynosił 1,9 proc. Średnia cena gruszek Konferencja w Mołdawii była o 2 centy USD niższa niż w Polsce, natomiast cztery centy wyższa niż na Ukrainie (11 proc.).
W Federacji Rosyjskiej średnia cena gruszek Konferencja wzrosła o 11 proc. w ciągu tygodnia i osiągnęła pułap 1,5 USD za kg, a w przypadku innych odmian gruszek około 1,05 USD za kg. Co ciekawe pozostałe odmiany gruszek w Rosji, wręcz przeciwnie, stały się tańsze.
W sezonie 2017/18 Polska wyeksportowała 38 tys. ton gruszek, a Ukraina tylko 745 ton. W tym samym czasie Rosja pozostała największym na świecie importerem gruszek z wielkością przywozu na poziomie 281 tys. ton na sezon. Ukraina była importerem netto gruszek, ponieważ zaimportowała w sezonie 2017/18 1,8 tys. ton gruszki. W tym samym czasie Polska była drugim po Ukrainie dostawcą gruszek na Ukrainę.
Zobacz więcej: Gruszki ?preview=1