Prognoza zbiorów gruszek w Chinach
W sezonie 2009/2010 (lipiec 2009 – czerwiec 2010) szacunkowe dane dotyczące zbiorów gruszek w Chinach wynoszą 13,8 mln ton wobec 13,5 mln ton w poprzednim sezonie.
Podobnie jak w przypadku jabłek, o których pisaliśmy, gruszki są bardzo popularnym owocem na chińskim rynku - około 80-90 proc. produkcji trafia na rynek wewnętrzny jako owoce deserowe.
W sezonie 2008/09 wielkość spożycia gruszek wyniosła ponad 12 mln ton, a na bieżący sezon prognozowane jest około 12,3 mln ton.
Do przetwórstwa kierowane jest około 1,0 mln ton gruszek, na eksport zaś przeznaczane jest niecałe 0,5 mln ton rocznie.
Zarówno w przypadku gruszek jak i jabłek, wolumen importu jest w zasadzie nieistotny w stosunku do wielkości zbiorów i eksportu tych owoców (odpowiednio 5 tys. ton oraz około 50 tys. ton rocznie).
Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie FAMMU/FAPA
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Zobacz więcej: Gruszki ?preview=1