Rosjanie są amatorami gruszek
Zbiory gruszek w Rosji w sezonie 2011/2012 oszacowano na nieco ponad 124 tys. ton. Wstępne dane na bieżący sezon 2012/2013 to około 112 tys. ton. Owoce te uprawiane są w Rosji na terenach południowo-wschodnich, a najpopularniejszymi odmianami są: Abbate Fettel, Wiliams, Konferencja oraz lokalna odmian Kuyre. W Rosji gruszki uprawiane są przede wszystkim sadach w przydomowych, a jedynie 17 tys. ton to zbiory z dużych sadów towarowych.
Gruszki należą w Rosji tuż za jabłkami, owocami cytrusowymi oraz bananami, do najbardziej popularnych owoców konsumowanych w Rosji. Spożycie tych owoców, uwzględniające oczywiście owoce importowane to około 3,5 kg/osobę rocznie.
W bieżącym sezonie poziom konsumpcji gruszek przez rosyjskich konsumentów pozostanie na niezmienionym poziomie 510 tys. ton. Najchętniej owoce te spożywane są w postaci świeżych, całych owoców lub w postaci przetworzonej w sałatkach owocowych.
W roku 2011 Rosja była pierwszym na świecie co do wielkości importerem gruszek z wynikiem 420,6 tys. ton. W sezonie 2012/2013 wielkość zakupu ma być na tym samym, wysokim poziomie. Największe ilości gruszek sprowadzane są z Belgii. W 2012 roku z tego kraju Rosja zaimportowała około 129 tys. ton tych owoców. Dużym importerem gruszek na rynek rosyjski jest także Argentyna – w roku 2012 import z tego kraju wyniósł ponad 91 tys. ton oraz Holandia – ponad 71 tys. ton. Z roku na rok rośnie na rosyjskim rynku popularność także polskiej gruszki.
Zobacz więcej: Gruszki ?preview=1
Słaby popyt na importowane gruszki
czytaj dalej