Różne formy gruszy
W stacji doświadczalnej PC Fruit porównywano różne systemy uprawy grusz: palmeta, długie cięcie, sznu, świecznik, mikado drapeau i wrzeciono. Materiałem były drzewka odmiany Konferencja. Celem badania było porównanie kosztów uprawy, szybkości owocowania i wydajności plonu. Po analizie okazało się, że najlepiej plonowały drzewa w systemie długiego cięcia, następnie mikado i drapeau. Jednak nie zawsze najwyższy plon był jednoznaczny z oczekiwaną wielkością owoców.
System długiego cięcia okazał się najbardziej opłacalny pod względem wielkości plonów o kosztów związanych z prowadzeniem drzew. Jednak z czasem wzrósł odsetek drobnych owoców w plonie. Na drugim miejscu uplasował się system drapeau. Jeżeli chodzi o system mikado, koszt założenia sadu jest dość wysoki ze względu na drogie rusztowanie i dużą liczbę drzew na hektar. Grusze formowane w ten sposób są łątwe do cięcia, szybko owocują i dobrze plonują.
Decydując się na system sznur też trzeba pamiętać o kosztach ponoszonych na zakup drzewek i prowadzenie ich. Nie jest on polecany dla Konferencji ze względu na duże koszty i średnie plony. System świecznika także wymaga sporych nakładów finansowych, za to jakość owoców i plony są dość dobre. Drzewa w tym systemie wymagają corocznego cięcia korzeni, ponieważ za silnie rosną. Koszt prowadzenia grusz w systemie palmeta jest dość niski, ale późno zaczynają one owocować. Plonują średnio, za to jakość gruszek jest bardzo dobra.
Zobacz więcej: Gruszki ?preview=1