Stabilny rynek gruszek pomimo mniejszej produkcji?
Globalne zbiory gruszek w sezonie 2017/2018 wyniosły łącznie 25,1 mln ton i były nieco wyższe niż w roku poprzednim. Wzrost produkcji gruszek w Chinach zrekompensował straty w innych częściach świata. Oczekuje się, że eksport gruszek w tym sezonie pozostanie stabilny na poziomie 1,7 miliona ton, czyli pomimo wzrostu produkcji handel pozostaje relatywnie stabilny. I w tym przypadku znów Chiny nadrabiają straty, które mają miejsce m. in. w Argentynie. Konsumpcja jest zgodna z trendem produkcji i wzrosła do 22,4 miliona ton w ujęciu rok do roku.
Szacuje się, że wolumen unijny w tym sezonie pozostanie stabilny na poziomie 2,3 mln ton. Lepsze plony uzyskane zostały we Włoszech, Hiszpanii i Grecji, co zrekompensowało straty poniesione w północnych krajach UE. Na rynku eksportowym większy popyt ze strony Brazylii rekompensował niższy popyt ze strony Białorusi, co oznacza, że import pozostał stabilny na poziomie 309.000 ton. Również import na rynki europejskiej pozostał stabilny na poziomie 207.000 ton, dzięki najważniejszemu dostawcy - Republice Południowej Afryki.
Jeśli chodzi o Rosję, ważnego importera gruszek na świecie, lokalna produkcja gruszek wyniosła 189.000 ton, tj. o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Import pozostaje jednak na stabilnym poziomie 255.000 ton, ponieważ wyższe zapotrzebowanie rekompensowane jest dostawami z Argentyny i Turcji.
Zobacz więcej: Gruszki ?preview=1
Kto i co importuje do Chin?
Możliwości dla europejskich jabłek na rynku indyjskim
czytaj dalej
A co w handlu gruszkami?
czytaj dalej
Eksport jabłek i gruszek z RPA stale rośnie
czytaj dalej