Darmowe owoce w szkołach i przedszkolach
W ramach mechanizmu „Dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw” Polsce zostały przydzielone limity dla poszczególnych owoców i warzyw, m. in. dla gruszek i jabłek około 300 tys. ton, czy dla pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków, i korniszonów łącznie 31,5 tys. ton, które zamiast trafić na rosyjski rynek są rozdawane w Polsce. Do tej pory poprzez prawie 5 tys. placówek w całym kraju do polskich obywateli trafiło około 1/3 owoców i warzyw.
Owoce trafiają do organizacji pożytku publicznego takich jak szkoły, szpitale, domy spokojnej starości czy organizacje charytatywne. Zgodnie z przepisami ich dystrybucja powinna przebiegać w sposób racjonalny w oparciu o możliwości konsumpcyjne podopiecznych placówki. Owoce, które są dystrybuowane bezpłatnie nie mogą zastąpić ilości normalnie kupowanych przez jednostki, która otrzymuje produkty. Mogą one być wyłącznie uzupełnieniem tych ilości. Wobec tego nie powinny one zaburzać konkurencyjności produktów, które są sprzedawane - informuje Tomasz Parzybut z Agencji Rynku Rolnego.
A jak to wygląda w praktyce? „Limit jabłek na dziecko” jest dość spory i wynosi przykładowo kilka - kilkanaście kilogramów jabłek na miesiąc, dlatego dzieci których rodzice wyrazili chęć ich odebrania, wychodzą często ze szkoły objuczone pełnymi reklamówkami, a niektóre z nich razem z rodzicami zabierają do domu pełne skrzynki owoców.
Producenci oraz handlowcy uważają, że tak duże ilości owoców i warzyw (przede wszystkim jabłka) trafiające na rynek z pominięciem rynku psują go i stawiają ich w trudnej relacji wobec tych kategorii towarów. Przestaje się bowiem opłacać kupowanie i tak już bardzo tanich jabłek.
Zobacz więcej: Jabłka?preview=1
Zapasy jabłek w Polsce
czytaj dalej
Idared? Tak, ale w jakiej cenie
czytaj dalej
Niemcy: rośnie konsumpcja soków owocowych
czytaj dalej
Jabłkowe I love you
czytaj dalej
Czechy: co drugie jabłko pochodzi z importu
czytaj dalej
Ukraina: dewaluacja hrywny sprzyja lokalnym producentom
czytaj dalej