Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Idared schodzi niczym ciepłe bułeczki

2014-04-10 12:34

Ostatnie dwa tygodnie wyraźnie pokazały, że handel jabłkami może jeszcze być bardzo intensywny. Eksport jabłek ruszył niczym z kopyta i można się obecnie pozbyć praktycznie każdej dostępnej jeszcze na rynku odmiany. Oczywiście popyt na jedne jest mniejszy, a na inne większy, ale generalnie nie jest źle.

Największym wzięciem od jakiś dwóch – trzech tygodni cieszy się Idared. Kupuje go dosłownie każda firma eksportowa, a do Polski spływają kolejne zamówienia. Wygląda na to, że sadownikom uda się do końca sezonu pozbyć wszystkich jabłek…pod jednym tylko warunkiem, obecne ceny będą dla nich wystarczające. Na jakieś większe podwyżki nie będzie bowiem co liczyć.

I nawet nie chodzi tu o sam popyt na jabłka, bo ten jest wysoki, ale całą atmosferę wokół eksportu. Wartość rubla, choć nieco niższa jak w styczniu już się ustabilizowała, sytuacja na granicy jest jednak wciąż niepewna i na tym bazują eksporterzy.

Nie ma co liczyć na podwyżki cen, to widać. Eksporterzy ciągle straszą, że w każdej chwili granice mogą zostać zamknięte i lepiej pozbyć się towaru teraz nieco taniej niż potem nie mieć co z nim zrobić. Jak dla mnie to oni taką politykę zastraszania embargiem będą stosować do końca sezonu żeby już nie podnosić cen zakupu. A przy tak dużym popycie mogliby się pokusić o wynegocjowanie paru groszy dla nas, ale po co – mówi sadownik z okolic Grójca. Lepiej nas straszyć i brać jabłka jak najtaniej się da – dodaje sadownik.

Ceny jabłek faktycznie, pomimo wzrostu popytu na Idareda pozostają niewzruszone. Obecnie za owoce z KA w kalibrze 70+ można dostać od 1,00 do 1,10 zł/kg. Idared z chłodni zwykłej skupowany jest w cenie 0,90 – 1,00 zł/kg.
 


 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE