Jak poradziliśmy sobie z jabłkami?
W trakcie V międzynarodowej konferencji „Biznes Jabłkowy Ukrainy 2015”, która w dniach 13-14 sierpnia br. odbyła się w Kamieniu Podolskim, sporo uwagi poświęcono polskim jabłkom i ich eksportowi. Jeden z wykładów w całości poświęcony został polskiej sytuacji na rynku jabłek w pierwszym roku rosyjskiego embargo. Wyjaśniono w nim jak wyglądał handel tymi owocami w sezonie 2014/2015 i gdzie udało się ulokować całe zbiory.
Zgodnie z informacjami zawartymi w wykładzie zbiory jabłek w Polsce wyniosły 3,2 mln ton (dane GUS).
Jak Polska poradziła sobie z jabłkami w sezonie 2014/2015?
§ Aby uniknąć strat wynikających z nałożenia na polskie produkty embargo przez Rosję (głównego odbiorcy tych owoców) Komisja Europejska i polskie władze podjęły szereg działań mających na celu wyeliminowania jego skutków. Komisja Europejska przeznaczyła znaczne środki mające wesprzeć europejskich producentów owoców i warzyw, w tym jabłek.
§ W sezonie 2014/2014 znacznie wzrosło zainteresowanie zakładów przetwórczych na surowiec. Zgodnie z podanymi w czasie wykładu danymi, w omawianym czasie do przetworzenia trafiło około 60 proc. całkowitej produkcji polskich jabłek, podczas gdy w poprzednich sezonach wielkość ta była na poziomie około 50 proc.
§ Wszystko za sprawą wzrostu produkcji i sprzedaży koncentratu soku jabłkowego, a jako że w przypadku tego produktu embargo nie obowiązuje, Polska w sezonie 2014/2015 wyeksportowała znacznie więcej tego produktu właśnie na rynek rosyjski. Według danych przedstawionych na konferencji do Rosji w ciągu 5 ostatnich miesięcy trafiło o 34 proc. koncentratu więcej jak przed rokiem. Do Holandii było to o 90 proc., do Austrii o 200 proc. a do Irlandii aż o 500 proc. więcej.
§ Ogromne znaczenie dla wsparcia polskich producentów jabłek miały także różnego rodzaju inicjatywy i organizacja działań publicznych mających na celu zwiększenie spożycia jabłek na lokalnym rynku. Według niektórych szacunków, w ramach akcji społecznej "jedzjablka" polskie firmy zakupiły dla swoich pracowników około 160 ton jabłek.
§ Jednym z natychmiastowych środków niwelujących skutki embarga był również ogromny wzrost popularności cydru jabłkowego w Polsce. W roku 2012 roku produkcja cydru była na poziomie 2 mln litrów, a do końca 2015 roku przewiduje się produkcję na poziomie 20 mln litrów.
§ Skutecznym środkiem ograniczającym straty wynikające z embarga, była intensyfikacja eksportu jabłek z Polski na istniejących już rynkach, takich jak Białoruś (obecnego lidera wśród polskich eksporterów jabłek), Ukraina, Niemcy, Kazachstan oraz Litwa.
§ Polscy eksporterzy rozszerzyli handel jabłkami o nowe rynki takie jak m. in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Słowenia, Kanada, Indie oraz Bangladesz. Największy wzrost eksportu wśród nowych importerów w okresie 5 pierwszych miesięcy 2015 roku, w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, odnotowano dla takich krajów jak Algieria i Serbia.
§ Planują jednocześnie nadal rozwijać nowe rynki. Liczą na wzrost eksportu do takich miejsc jak Wietnam, Stany Zjednoczone, Meksyk i inne.
§ Co do Ukrainy, jest ona jednym z największych importerów polskich jabłek. Pomimo nieznacznego spadku przywozu jabłek z Polski w okresie 2012-2014, wielkość eksportu w 5 miesiącach 2015 roku wzrosła dwukrotnie.
Zobacz więcej: Jabłka?preview=1
Ukraiński rynek jabłek
czytaj dalej
Lepiej jak przed rokiem?
czytaj dalej
Kolejna dyskusja o odmianie Idared
czytaj dalej
Rosjanie - „Królewny Śnieżki” Europy
Wielkość produkcji jabłek w UE opublikowana na Prognosfruit
czytaj dalej
Wstępna prognoza zbiorów jabłek i gruszek w Polsce
czytaj dalej