Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Pleśnienie gniazda nasiennego jabłek

2012-04-28 19:48
Źródło: fresh-market.pl (Katarzyna Zygmuntowska)

Porażenia chorobą zwaną pleśnienie gniazda nasiennego jabłek mogą dokonać grzyby z gatunku Fusarium avenaceum, Botrytis cinerea, a przede wszystkim Alternaria alternata. Objawy choroby ograniczają się głównie do komór nasiennych i są widoczne dopiero po przekrojeniu owocu – wewnątrz komór nasiennych objawy są najintensywniejsze i wewnątrz nich pojawiają się strzępki grzybni. Pierwsze objawy widoczne są na nasionach i łuskach nasiennych, które ciemnieją i pojawia się na nich szara grzybnia. W przypadku silniejszego porażenie objawy choroby rozprzestrzeniają się także na miąższ otaczający komory nasienne (fotografia). W skrajnych przypadkach choroba może dotrzeć do zewnętrznych partii owocu.

DO WIĘKSZOŚCI INFEKCJI GRZYBAMI ALTERNARIA I FUSARIUM DOCHODZI W CZASIE KWITNIENIA JABŁONI.

Zarodniki dostają się wówczas na kwiaty jabłoni, a następnie po przedostaniu do zalążni rozwijają wewnątrz rosnącego jabłka. Do części zakażeń dochodzi w późniejszym terminie, jednak tylko u odmian mających otwartą część kielichową.

Jabłka wcześnie porażone często szybciej dojrzewają i opadają. Bywa też tak, że prędzej się wybarwiają w porównaniu do zdrowych owoców, co powinno zaniepokoić sadownika. W przypadku późniejszych porażeń, choroba w pierwszej fazie jest praktycznie nie do wykrycia bez przekrojenia jabłka na pół, dlatego wiele porażonych owoców może trafić do chłodni.

Szczególnie podatne na chorobę „pleśnienie gniazda nasiennego jabłek” są odmiany o otwartej części kielichowej, takie jak Cortland, Lobo, Alwa, Gloster, Boiken oraz Boskoop.

W przypadku tej choroby duży problem stanowi ochrona, gdyż większość z obecnie stosowanych fungicydów nie wykazuje w tym przypadku dostatecznej skuteczności. Nie jest ona jednak chorobą, która w każdym sezonie atakuje z taką samą siłą. W niektórych sezonach objawy choroby występują w znikomych ilościach.

Fot. Objawy choroby pleśnienie gniazda nasiennego na odmianie Gloster.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE