Regionalny rynek jabłek – 41. tydz. br.
Sytuacja na rynku jabłek w krajach monitorowanego przez projekt EastFruit regionu uległa istotnej zmianie w okresie sprawozdawczym. Jak zauważyli specjaliści projektu, negatywne tendencje cenowe nie były już dominujące, a jedynie w niektórych krajach odnotowano dalszą obniżkę cen poszczególnych odmian jabłek.
W Rosji i Tadżykistanie odpowiednio 8 procent i 20 procent potaniała odmiana Reneta Simirenko, a według uczestników rynku to konkretne jabłko nie cieszyło się w ciągu tygodnia sprawozdawczego stabilnym popytem wśród nabywców w wielu krajach regionu.
W przypadku odmiany Fuji sprzedawcy w Rosji zostali zmuszeni do zrewidowania wcześniej ustalonych cen w dół i do końca tygodnia zatrzymali się na poziomie 0,90 USD/kg. Cały wolumen podaży tego jabłka na rynku rosyjskim był nadal importowany, a ceny hurtowe, które wcześniej przekraczały 1,00 USD/kg, doprowadziły do niemal całkowitego zatrzymania aktywności handlowej w tym segmencie.
W związku ze wzrostem podaży w ciągu tygodnia sprawozdawczego ceny nadal spadały tylko w Mołdawii i wyłącznie w segmencie jabłek Idared.
Tendencje wzrostowe cen w okresie sprawozdawczym były bardziej wyraziste, a ceny jabłek wzrosły w niektórych przypadkach o nawet 60 procent we wschodniej części monitorowanego regionu, w szczególności w Uzbekistanie i Tadżykistanie.
Lokalni operatorzy rynkowi zidentyfikowali jednocześnie kilka głównych powodów, które wstrząsnęły rynkiem owoców i warzyw w wyżej wymienionym regionie. Do końca omawianego tygodnia temperatura powietrza gwałtownie spadła, podczas gdy aktywność zakupowa wzrosła, a sprzedawcy zaczęli podnosić ustalone wcześniej ceny za dostępne ilości produktów. Niestabilna sytuacja polityczna, zwłaszcza w Kirgistanie, zamknięcie granic między wieloma krajami, również nie sprzyjała swobodnemu przepływowi handlowemu, a w wyniku braku stabilności dostaw w większości przypadków wzrosły ceny owoców i warzyw, a zwłaszcza jabłek.
Zmiany sytuacji na rynku jabłek nastąpiły w innych krajach regionu monitorowanego przez projekt EastFruit. Do końca tygodnia sprawozdawczego na Ukrainie, Białorusi, w Gruzji i Polsce specjaliści projektu odnotowali stabilizowanie się sytuacji cenowej, co w większości przypadków zastąpiło spadkowe trendy cenowe.
Jak wyjaśniają analitycy, większość jabłek w głównych krajach produkujących w regionie została już zebrana, a produkty najwyższej jakości zostały przeznaczone do przechowywania. Jednocześnie aktywnie sprzedawano jabłka średniej i niskiej jakości, ze względu na brak możliwości ich dalszego przechowywania, a ich podaż na rynku sukcesywnie malała.
Sprzedawcy, po przeanalizowaniu pozostałych wolumenów jabłek, przestali obniżać ceny sprzedaży, ponieważ byli przekonani, że wszystkie zapasy zostaną w pełni sprzedane, nawet przy niewielkim spadku tempa handlu.
Jak już wcześniej podkreślono, ten sezon na pewno nie powtórzy scenariusza z poprzedniego i dalsze wahania sytuacji w sektorze jabłkowym w regionie są bardziej niż prawdopodobne.
Zobacz więcej: Jabłka?preview=1