Rosja stawia na rozwój sadownictwa
Według strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej już rozpoczęły się wiosenne prace na Kubaniu. Do tej pory założono około 320 hektarów nowych sadów, z czego 225 hektarów jest typu intensywnego, a 54 hektary to uprawy superintensywne. Są to głównie jabłonie. Do końca roku planowane jest zwiększenie całkowitej powierzchni młodych sadów w Kraju Krasnodarskim do ponad 2000 hektarów.
W tym roku z budżetu regionalnego przeznaczono 703 mln rubli (około 10,7 mln USD) na finansowanie branży sadowniczej. Łącznie 101 mln rubli (około 1,5 mln USD) zostanie wydanych w ramach programu „Młody sad” na wsparcie dotacji dla rolników.
Według liderów regionu, w branży sadowniczej w ostatnich latach występował stały wzrost. Ubiegły rok był rekordowy dla sadowników - i jeśli chodzi o zakładanie upraw, i jeśli chodzi o zbiory. W tym roku planowane jest utrzymanie tego trendu, ale pogoda może wprowadzić tu pewne poprawki.
Producenci rosyjscy stają przed zadaniem zbudowania kompletnych cykli produkcyjnych - od uprawy owoców po ich przetwarzanie i wytwarzanie z nich gotowych produktów - soków, dżemów i innych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów z rozwiniętym sadownictwem i ogrodnictwem.
Kraj Krasnodarski (położony na południu europejskiej części Federacji – przyp. tłum.) jest liderem Rosji w branży ogrodniczej i sadowniczej. Udział regionu w całkowitej rosyjskiej produkcji owoców wynosi około 40 procent. Według wielkości produkcji owoców ta jednostka administracyjna zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W 2018 roku w regionie założono ponad 2,3 tys. hektarów nowych upraw owoców, co jest rekordem od 30 lat. Ponadto w ubiegłym roku ogrodnicy na Kubaniu zebrano rekordową ilość jabłek - 343,5 tys. ton.
Jak wcześniej informował EastFruit, w Kraju Krasnodarskim planuje się zarejestrowanie nazwy geograficznej „Jabłka Kubania”.
Zobacz więcej: Jabłka?preview=1