W tym sezonie walka z parchem jabłoni jest wyjątkowo trudna
Intensywne opady są przyczyną zmycia z roślin środków powierzchniowych (przez to braku zabezpieczenia przed infekcją). Niska temperatura wyklucza natomiast zastosowanie środków z grupy IBE. Dlatego też jednym z najefektywniejszych rozwiązań w powyższych warunkach pogodowych jest fungicyd Fontelis 200 SC.
Zawarta w nim substancja aktywna (pentiopirad) poza wysoką skutecznością przeciwko parchowi, chroni też jabłonie przed mączniakiem oraz przed szarą pleśnią. Ze względu na strategię antyodpornościową zalecamy jego użycie jeden raz w okresie okołokwitnieniowym oraz maksymalnie dwa razy po kwitnieniu. Będzie wówczas działał przeciwko wszystkim ww. chorobom jednocześnie (porażenie kwiatów szarą pleśnią będzie skutkowało ukrytą infekcją rozwijającą się w gnieździe nasiennym wzrastającego jabłka).
Możliwe jest następcze dwukrotne wykonanie zabiegu tym środkiem po sobie. Zalecana dawka – 0,5–0,75 l/ha. Środek działa w szerokim zakresie temperatury (5-25°C). Po wniknięciu do wnętrza liści (po godzinie od ich wyschnięcia) staje się odporny na zmywanie przez deszcz (do 60 mm). Wykazuje 48-godzinne działanie interwencyjne (we wczesnym stadium rozwoju choroby) i 5-dniowe zapobiegawcze.
Zobacz więcej: Jabłka?preview=1
Akarycyd w ochronie jagodników
czytaj dalej
Fungicyd zwiększający zdolność przechowalniczą truskawki?
Gwarantowana kompleksowa ochrona przeciwgrzybowa?
Jak poradzić sobie z mączniakiem w sadzie?
czytaj dalej