Program nawożenia malin jesiennych
Nawożenie malin makroskładnikami
Malina jesienna stosunkowo późno rozpoczyna wegetację i mamy dużo czasu na zastosowanie prawidłowego nawożenia mineralnego. Podstawowe nawożenie NPK w malinach należy zastosować w dwóch terminach: wczesną wiosną i na początku czerwca.
W zależności od zasobności gleb polecamy nawozy bezchlorkowe:
- Rosafert 12-12-17-2,
- Rosafert 15-5-20-2,
- Rosafert 5-12-24,
- YARA Mila complex,
- Ogród truskawka,
- Fruktus truskawka w dawce 150–300 kg/ha.
Niezmiernie ważne jest zastosowanie uzupełniającej dawki azotu na początku kwitnienia szybko działającymi nawozami,
np. Tropicote, Saletra wapniowa czeska, Nitrabor w dawce ok. 200kg/ha.
Malina – wrażliwa na niedobór magnezu i żelaza
Malina jest bardzo wrażliwa na niedobór magnezu (podstawowego składnika chlorofilu) oraz żelaza, które jest niezbędne do syntezy chlorofilu. Niedobory magnezu i żelaza nasilają się w latach suchych lub po obfitych opadach deszczu, dlatego też w trakcie wegetacji należy wykonać 2–4 zabiegi nawozami: Azofol + Siarczan magnezu + Mikrostar complex lub Mikrostar Fe. Jeżeli w poprzednich latach występowały silne niedobory tych składników, warto zastosować Agrocean Mg i Metalosate Fe.
Jak poprawić kwitnienie i wiązanie owoców?
Bor wpływa na poprawę kwitnienia, lotność pyłku oraz wiązanie owoców. Oprysk nawozami borowymi korzystnie oddziałuje na pobieranie wapnia, a co za tym idzie na jędrność i trwałość owoców.
Po wytworzeniu pąków kwiatowych celowe jest zastosowanie oprysku nawozami borowymi: Bolero 0,5–1 l/ha, Rheobor 1–2 l/ha lub Manni-Plex B 2l/ha, Missibor 0,25kg/ha. Nowym rozwiązaniem jest nawóz ASX Potas plus.
Polecamy inne artykuły nt. nawozów borowych:
- Znaczenie boru w uprawach sadowniczych… – wideo
- Kareta nowych nawozów borowych: Rheobor, Manniplex, Missibor i Reflets
Stymulacja rozwoju systemu korzeniowego
Maliny jesienne (Polana, Polka) mają płytki system korzeniowy, dlatego też warto zastosować na początku wegetacji nawozy poprawiające żyzność gleb, np. Rosahumus, który zawiera kwasy humusowe, oraz Delsol, poprawiający sprawność biologiczną gleb. Nawóz ten zdecydowanie zwiększa dostępność i pobieranie fosforu oraz żelaza z gleby.
Polecamy inne artykuły nt. nawozów stymulujących rozwój systemu korzeniowego:
- Delsol – biologiczny regenerator gleby
- Produkty poprawiające żyzność gleby – przegląd
Nawozy na bazie alg morskich
Produkty te mają bardzo duży wpływ na wielkość i jakość plonu. Po wytworzeniu pąków kwiatowych i podczas kwitnienia polecamy zastosować Algex. Nawóz NPK z ekstraktem alg morskich Ascophyllum nodosum, stymulujący odżywianie mineralne roślin. Zawiera on także jod, który ma właściwości wabiące pszczoły. Nawóz należy zastosować 1–3 razy w dawce 5 l/ha.
Warta uwagi jest także linia nawozów Fertileader z kompleksem Seactive.
Polecamy inne artykuły nt. nawozów na bazie alg morskich:
- Nawozy z alg morskich
- Agrocean – nawozy z ekstraktem z alg morskich
- Nawozy z alg morskich: Widzę efekty!
Poprawa kondycji malin
Szybki start po zimie zapewni oprysk dolistny Rosahumusem dawce 150–200g/ha + Rosasol 19-19-19 w dawce 3–4 kg/ha . Aby przyspieszyć wzrost roślin po rozpoczęciu okresu wegetacji, można stosować także Fosfiron Mg w dawce 2–3 l/ha, Rosaleaf 2, ASX Makro plus w dawce 2–3 kg/ha, Fertigreen kombi oraz Azofol + siarczan magnezu + Mikrostar complex.
Fertygacja w uprawie malin
Gdy wiosna i lato są suche, wraz z nawadnianiem należy stosować nawozy całkowicie rozpuszczalne w wodzie, np. z serii Rosasol. Zaleca się stosowanie fertygacji raz w tygodniu, zużywając w tym celu ok. 10–15 kg nawozów (stężenie pożywki 0,01–0,015%).
Do fertygacji malin szczególnie polecamy na początku wegetacji, w celu pobudzenia systemu korzeniowego, Rosasol 15-30-15 i Fosfiron Mg. Przed kwitnieniem, w okresie intensywnego wzrostu, Rosasol 19-19-19, Fosfiron Mg, a w okresie kwitnienia i owocowania Rosasol 8-17-41 i Rosasol 8-24-34.
Przemiennie z Rosasolami warto zastosować saletrę wapniową, Calcinit lub Ducanit.
Nawożenie wapniem a jakość owoców
Duże, jędrne, twarde i trwałe owoce malin są chętnie kupowane przez konsumentów i przemysł. Aby uzyskać takie owce, należy zapewnić odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń. W tym celu trzeba od momentu wytworzenia pierwszych owoców wykonać 1–3 zabiegów nawozem Metalosate Calcium w dawce 2 l/ha. Wapń w tym nawozie jest uzupełniony unikalnym kompleksem aminokwasów, dzięki czemu pobierany jest praktycznie w ciągu 3 godzin od zabiegu.
Do kolejnych oprysków polecamy zastosować Rosatop Ca, Agrocean Ca, Viflo Cal S, który oprócz wapnia zawiera także nanosrebro, dzięki czemu stymuluje i zdecydowanie poprawia zdrowotność owoców.
Nawożenie malin w praktyce
Program nawożenia malin Polka w gospodarstwie Tomasza Pałki w Karmanowicach w 2009 r. (zbiory co 3 dni, średni plon 10 t/ha)
Program nawożenia malin letnich Glen Ample w gospodarstwie Tomasza Pałki w Karmanowicach w 2009 r. (zbiory co 3 dni, średni plon 15 t/ha)
Autor: Agnieszka Cecota - www.doradztwosadownicze.pl
Zobacz więcej: Maliny?preview=1
Jakie choroby atakują maliny
Malinowy sezon na fresh-market.pl
Maliny coraz tańsze na lubelskiej Elizówce
czytaj dalej