Przewinienia w ochronie sadu
Występuje wiele czynników wpływających na produkcję, dlatego sadownik nie może myśleć i postępować schematycznie, ale zawsze do każdej sytuacji powinien podchodzić indywidualnie.
Usytuowanie sadu lub kwatery – konsekwencje
Jednym z takich czynników jest niewątpliwie stanowisko, na którym usytuowany jest sad lub kwatera. Większej intensywności ochrony przed chorobami wymagają kwatery położone na stanowiskach nisko położonych, co wynika z wysokiej wilgotności i długo zalegających tam mgieł (są to czynniki sprzyjające infekcjom i rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych).
Z tego samego powodu należy również uwzględnić bliskość zbiorników wodnych czy położenie sadu w dolinach rzecznych, gdzie zagrożenie jest znacznie większe niż w przypadku terenów otwartych lub na stokach.
Usytuowanie sadu w miejscu sprzyjającym infekcjom powinno skłaniać do zmodyfikowania schematu ochrony.
Sąsiednie sady jako potencjalne zagrożenie
Ważna jest również znajomość poziomu ochrony w sadach sąsiednich, jeśli takie są w otoczeniu naszego sadu. W tych zaniedbanych występuje duża presja ze strony szkodników oraz znaczny potencjał infekcyjny chorób. Nieuwzględnienie przez sadownika potencjalnego zagrożenia z sadu z sąsiedztwa może w konsekwencji spowodować zdecydowanie gorsze efekty ochrony.
Wielkość źródła infekcji oraz warunki atmosferyczne
Niezwykle ważne jest analizowanie wielkości źródła infekcji w sadzie lub kwaterze (czy choroba występowała w sadzie w poprzednim sezonie i w jakim nasileniu), bo to – obok warunków pogodowych – będzie decydowało o presji ze strony patogenu.
Niezwykle ważną kwestią jest również uwzględnienie warunków temperaturowych, wilgotności powietrza i nasłonecznienia, opadów oraz dostosowanie do nich odpowiednio dobranych pestycydów.
Kiedy należy intensyfikować ochronę sadu
- w fazie największej wrażliwości tkanki na porażenie,
- w przypadku uprawy odmian wrażliwych – jednak nie powinno się ograniczać ochrony odmian mniej wrażliwych w okresach wysokiego zagrożenia, np. kiedy wystąpią sprzyjające infekcjom warunki pogodowe,
- gdy presja ze strony patogenu jest duża, np. były nasilone objawy chorób w poprzednim sezonie (i/lub jest sprzyjająca patogenowi pogoda).
Niedostateczna znajomość charakterystyki pestycydu
Każdy sadownik powinien znać:
- właściwości środka oraz sposób jego użycia
- wymagane warunki pogodowe do aplikacji preparatu
- zawartości substancji czynnej, grupy chemicznej, do której należy środek,
- ponadto dawki czy zwalczanych szkodników lub chorób
Znajomość działania preparatu:
- zawsze należy wnikliwe zapoznać się z właściwościami preparatu
Występują fungicydy o działaniu:
- kontaktowym,
- wgłębnym
- układowym
- quasi-układowym
Insektycydy mogą działać:
- kontaktowo
- żołądkowo
- gazowo
Z kolei na roślinie insektycydy działają:
- powierzchniowo
- wgłębnie
- systemicznie
Trzeba również umiejętnie wykorzystywać fakt, że niektóre fungicydy czy insektycydy zwalczają jednocześnie dwie lub więcej chorób lub szkodników.
Autor: Barbara Błaszczyńska - www.doradztwosadownicze.pl -
Zobacz więcej: Ceny owoców?preview=1
Ograniczenie transpiracji ważne w sadownictwie
czytaj dalej
Wstępna ocena przezimowania roślin sadowniczych
czytaj dalej
Siadł popyt na Idareda – sadownicy milczą
czytaj dalej