Od nowego roku kolejna nadzieja dla plantatorów truskawek
Najgroźniejszą chorobą grzybową w uprawie truskawek jest szara pleśń. Powoduje ona gnicie owoców. Straty spowodowane tym patogenem na plantacjach niechronionych, przy występowaniu silnych infekcji są bardzo duże. Porażeniu może ulec nawet 80% owoców – pisze serwis rolnicy.com.
W nowym pojawi się na polskim rynku fungicyd oparty a nowej substancji czynnej – mepanipirymie, która jest niezwykle skuteczna w zapobieganiu i zwalczaniu szarej pleśni. Mepanipirym będący inhibitorem biosyntezy metioniny bardzo skutecznie hamuje proces infekcji. Przekonamy się dopiero za rok czy sprawdzi się na polskich polach nowy środek.
Pleśń w truskawkach rozwija się przy dużej wilgotności – szczególnie narażone są owoce podczas kwitnienia i zbioru. Opady w tym czasie sprzyjają rozwojowi szarej pleśni.
Zwalczanie tego patogenu jest trudne, szczególnie w przypadkach powtarzających się infekcji w kolejnych sezonach. Jednoczesne kwitnienie i zbiór uniemożliwiają zastosowanie większości dostępnych na rynku preparatów. Do tego pojawiająca się odporność na substancje aktywne zawarte w fungicydach powoduje, że walka z szarą pleśnią jest prawdziwą zmorą dla plantatorów truskawek – podaje serwis rolnicy.com.
Zobacz więcej: Truskawki?preview=1