Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Warunki pogodowe w Polsce

2012-12-20 08:50

Zagrożenia suszą meteorologiczną i rolniczą najczęściej pojawiają się na Nizinie Szczecińskiej, Nizinie Wielkopolskiej, na Kujawach, na Nizinie Mazowieckiej i Nizinie Podlaskiej. W ostatnich dziesięcioleciach zmniejszenie sumy rocznych opadów na terenie Polski wynosiło od 30 do 60 mm. Jednocześnie obserwuje się wzrost temperatury (o około 0,25°C co 10 lat) i usłonecznienia (o ponad 100 godzin na 10 lat, głównie w maju i sierpniu).

Okresy niedostatecznych dla rolnictwa opadów stanowią 20-30% okresu wegetacyjnego. W pozostałym czasie, oprócz opadów przeciętnych, pojawiają się też opady nadmierne, które na nizinach powodują podtopienia, a w regionach górskich gwałtowne powodzie. Szczególne zagrożenie powodziami i podtopieniami pojawia się w miesiącach letnich, kiedy przypada klimatyczne maksimum opadów miesięcznych na prawie całym obszarze Polski.

Ponadto duże zagrożenie dla rolnictwa stanowią zjawiska krótkotrwałe, często o zasięgu lokalnym: huragany, trąby powietrzne, silne wiatry, opady gradu, silne opady śniegu, silne mrozy przy braku okrywy śnieżnej lub przy okrywie do 5 cm. Obserwuje się wzrost częstości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce i w Europie.

Ekstremalne zjawiska przyrodnicze są czymś naturalnym. Dotyczy to również opadów atmosferycznych i przepływów w ciekach – wezbrania wód oraz okresy posuszne z małymi opadami atmosferycznymi i małymi przepływami w ciekach są więc zjawiskami naturalnymi. Okresowe zalanie doliny rzecznej często stanowi niezbędny warunek zachowania równowagi przyrodniczej. Zagrożenia występują dopiero wtedy, gdy naturalne zjawiska ekstremalne wpływają ujemnie na działalność gospodarczą człowieka i dopiero na tym tle można mówić o nadmiarze lub niedoborze wody.

Więcej o warunkach ogodowych w biuletynie internetowym „Aktualności” wydanym przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE