Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl (06.09. – 10.09.2010) – warzywa

2010-09-12 00:00
Głównym czynnikiem mającym wpływ na ceny warzyw w minionym tygodniu wciąż była pogoda. Opady deszczu przede wszystkim utrudniały zbiór warzyw, równocześnie wpływały negatywnie na ich jakość. Takie warunki atmosferyczne rodzą duże obawy, co do tego, jak warzywa będą się przechowywać w zimie.

Miniony tydzień był kolejnym, w którym dynamicznie rosły ceny pomidorów. Jest ich na rynku bardzo mało, wegetacja jest spowolniona, a nadmiar wilgoci powoduje, iż pomidory pękają. Cena pomidorów wielkości BB wzrosła, w omawianym okresie, z poziomu 22 zł/karton 6 kg do 27 – 30 zł/karton 6 kg.  Podobnie było z cenami ogórków. Te spod osłon zdrożały do poziomu 2 zł/kg, a ogórki gruntowe lokalnie nawet do 3 zł/kg. Ceny pomidorów rosną nieustannie od około 20 sierpnia.

Na rynku wciąż mało jest kalafiorów i brokułów. Na rynku warzyw świeżych za kalafiory płacono od 2,20 – 2,50 zł/szt. w okolicach Zamościa do 3,50 zł/szt. w centrum kraju. Ceny brokułów były na poziomie 1,80 zł/szt. do 2,50 zł/szt. Ceny kalafiorów różyczkowanych do mrożenia były na poziomie 1,05 – 1,20 zł/kg, a brokułów 1,70 – 1,80 zł/kg.

Jak już wspomniano, z powodu pogody utrudniony jest zbiór warzyw. Na polach stoi woda i często zbierać można tylko ręcznie. Odbija się to na podaży warzyw na rynku, a również zaczyna to być dostrzegalne w cenach. W omawianym okresie minimalna cena za dobrej jakości marchew po szczotkach wynosiła 0,70 zł/kg, lokalnie przekraczając 1 zł/kg.

Ceny pozostałych warzyw korzeniowych pozostawały generalnie na poziomie z pierwszego tygodnia września. Na stabilnym poziomie utrzymała się cena białej kapusty – płacono za nią 0,60 – 0,80 zł/kg. Nie zmieniała się również cena kapusty pekińskiej – w przedziale 1,70 – 1,90 zł/kg, chociaż lokalnie (Wielkopolska) cena wzrastała do 2,20 zł/kg, jednak na krótko.

Wciąż są kłopoty z podażą cebuli. I znów przyczyną jest pogoda. Cebula leży na polach i nie schnie. Jej ceny w omawianym okresie doszły do poziomu 0,80 – 1,00 zł/kg, lokalnie wzrastając do 1,50 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem