Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl (12.07 – 16.07.2010) – warzywa

2010-07-17 00:00
Mało i drogo, to najkrótszy opis sytuacji na rynku warzyw w omawianym okresie. Wciąż mamy do czynienia z niską podażą młodej kapusty, kalafiorów i brokułów. Tradycyjnie już, mało jest kapusty pekińskiej, choć tu sytuacja nieco się poprawiła. Jak widać sytuacja jest analogiczna, jak na przełomie czerwca i lipca. Nie zmieniła się również sytuacja cenowa ogórków i pomidorów. Tu wciąż trwa huśtawka cenowa. Wciąż też widać wyraźne zróżnicowanie regionalne cen warzyw. Generalnie mniejsza podaż i wyższe ceny utrzymują się na terenach, które dotknęła powódź.

Niska podaż młodej kapusty utrzymywała jej ceny, w minionym tygodniu, na poziomie 1,80 – 2,50 zł/szt. (główki powyżej 2 kg). Ceny skupu młodej kapusty zawierały się w przedziale 0,80 – 1,30 zł/kg.

Ze względu na słabe zbiory z wczesnoletnich nasadzeń, wciąż utrzymuje się bardzo niska podaż kalafiorów, są one przeważnie małe (kaliber 8) i gorszej jakości. Ceny kalafiorów w minionym tygodniu (z opakowaniem) były na poziomie 1,90 zł/szt. – 2,50 zł/szt. i do ponad 3 zł/szt. za ładne, duże kalafiory na południu Polski. Producenci informują, iż wkrótce rozpocznie się zbiór kalafiorów z późniejszych nasadzeń i ich podaż może wzrosnąć. Jednak dużo zależy od pogody, a ponadto pojawiły się informacje o porażeniu upraw przez śmietkę kapuścianą.

Nie lepiej jest z brokułami. W hurcie bardzo ciężko znaleźć ofertę na więcej niż kilka palet jednorazowo. Ceny w minionym tygodniu utrzymywały się na poziomie 1,80 – 2,20 zł/szt. (z opakowaniem). Jak wspomniano wyżej poprawiła się nieco podaż kapusty pekińskiej, jednak jej ceny wciąż pozostają wysokie. Za ładną „pekinkę” płacono od 2,30 zł/kg w centrum kraju, do 2,80 zł/kg na południu (z opakowaniem).

Na początku lipca drożały ogórki szklarniowe i taniały gruntowe. W minionym tygodniu trendy się odwróciły. Ogórki szklarniowe, zarówno długie, jak i krótkie taniały, przy czym mocniej taniały ogórki krótkie. Ich ceny zawierały się w przedziale 0,90 -1,40 zł/kg (taniej w centrum kraju). Ceny ogórków długich mieściły się w przedziale 1,00 – 1,50 zł/kg. Ceny ogórków gruntowych wzrosły z poziomu 1,00 – 1,50 zł/kg do 2,00 – 3,00 zł/kg.

Jeśli chodzi o pomidory, to pamiętamy, że na początku lipca ich ceny sięgnęły poziomu nienotowanego jeszcze w naszym kraju o tej porze roku (5,42 zł/kg za wielkość B i 5,83 zł/kg BB). W omawianym okresie sytuacja wróciła jednak do normy. Pomidory taniały już w poniedziałek, a kończyły tydzień z cenami: 4,33 zł/kg B i 4,66 zł/kg BB. Jednak obecne ceny pomidorów są i tak wyższe o około 100 proc. od przeciętnych cen z początku lipca w latach poprzednich.
Po okresie stabilizacji, znów spadały ceny młodych buraków. W omawianym okresie płacono za nie od 0,80 zł/kg do 1,40 zł/kg. Taniały również młode pory. Ich ceny kończyły tydzień na poziomie 3,00 – 3,70 zł/kg. Na rynku pojawiły się już pierwsze selery obcinane. Ceny w minionym tygodniu wysokie: 8 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem