Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl (13.09. – 17.09.2010) – warzywa

2010-09-18 00:00
Kończy się już lato, lato wyjątkowo niekorzystne dla upraw warzyw. Jednak w minionym tygodniu aura obdarzyła nas kilkoma pogodnymi dniami. Ta poprawa pogody znalazła odbicie w sytuacji na rynku warzyw. Poprawiły się warunki na polach i łatwiej było zbierać warzywa. Poprawiło to podaż niektórych warzyw na rynku, a co za tym idzie ich ceny były nieco niższe. W omawianym okresie dotyczyło to głównie warzyw korzeniowych, np. ceny selerów spadały nawet do 1,50 – 1,60 zł/kg, za ładną pietruszkę płacono 2 zł/kg. Stabilna pozostała natomiast cena marchwi, za którą płacono 0,70 – 0,80 zł/kg (po szczotkach).

Poprawa pogody nie wpłynęła na obniżkę cen pomidorów spod osłon, jednak wyhamowany został wzrost ich cen. Pomidory w poniedziałek osiągnęły ceny 28 zł/karton 6 kg za wielkość B i 30 zł/karton 6 kg za wielkość BB i taki poziom cen również kończył miniony tydzień. Na poziomie 2,50 – 3,00 zł/kg ustabilizowały się ceny ogórków, zarówno gruntowych, jak i tych spod osłon.

Również stabilne pozostały ceny kapusty białej – najczęściej 0,60 – 0,70 zł/kg i kapusty pekińskiej – najczęściej 1,70 – 1,90 zł/kg z kartonem.

Ostatnie pogodne dni nie zmieniły wiele w cenach cebuli. Pozostawały one głównie w przedziale 0,80 – 1,00 zł/kg. Na rynku wciąż mamy do czynienia z niską podażą warzyw ciepłolubnych. Bardzo mało jest bakłażanów (przeciętna cena 4,25 zł/kg) i cukinii (2,25 zł/kg). Podobnie, jeśli idzie o paprykę, jest jej mało i do końca sezonu lepiej już nie będzie.
Ceny papryki czerwonej wynosiły 4,00 – 4,50 zł/kg, a zielonej 2,00 – 2,60 zł/kg.

Jednak największą zmianę, miniony tydzień przyniósł w sytuacji kalafiorów i brokułów. Pierwsze sygnały o wzroście podaży tych warzyw widoczne były już na początku tygodnia. Jednak to dopiero w ostatnich dniach tygodnia na rynku pojawiło się dużo kalafiorów, przy tym dużo więcej niż do tej pory było kalafiorów okazałych, dobrej jakości. Rynek zareagował obniżką cen kalafiorów. Do piątku cena kalafiorów spadła o ponad 30 proc. Płacono za nie 1,20 – 1,50 zł/szt. (z kartonem). Cena brokułów spadła o około 25 proc. do poziomu 1,20 zł/szt. (z kartonem).

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem