Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl (17.05 – 23.05.2010) - warzywa

2010-05-23 00:00
Miniony tydzień zdominowały informacje o powodzi i jej niszczących skutkach. Ogromna powódź w destrukcyjny sposób wpłynęła na stan upraw warzyw. Nikt w tej chwili nie wie, jaki będzie jej ostateczny bilans. Fale powodziowe przetaczają się w dół Wisły i Odry zostawiając za sobą wiele spustoszonych miejscowości, niszcząc zasiewy i uprawy. Na koniec omawianego tygodnia wstępne szacunki mówiły o około 60 tys. hektarów, które zalała woda. Powódź trwa i jakie będą ostateczne straty nikt nie wie. W takiej sytuacji trudno przewidzieć, jak się będzie rozwijać sytuacja cenowa na rynku warzyw. Na pewno ten sezon będzie odmienny od minionych.

W analizowanym okresie widać było, że zniszczenia spowodowane przez opady deszczu i zalania hamują spadek cen młodych warzyw. Podaż młodej kapusty, sałaty, ogórków czy kalafiorów nie rosła w minionym tygodniu. Ceny młodej kapusty utrzymały się na poziomie 2,00 – 2,50 zł/szt. (z opakowaniem). Podobnie kapusta pekińska młoda utrzymała ceny z przedziały 2,50 – 3,00 zł/kg. Intensywne opady deszczu w województwie łódzkim dotknęły m. in. właśnie uprawy „pekinki”, natomiast kapusta uprawiana w rejonie Przytyka (woj. mazowieckie) praktycznie już się skończyła. Nie spadły w minionym tygodniu ceny kalafiorów, utrzymały się one w przedziale 2,50 – 3,50 zł/szt. (z opakowaniem, pakowane po 8 szt.).

Mocno drożały, w omawianym okresie, ogórki szklarniowe. Na koniec tygodnia cena ogórków długich wyniosła 6,00 – 6,50 zł/kg, a ogórków krótkich 6,50 – 7,00 zł/kg. Oznacza to wzrost ceny tych pierwszych o około 1,80 zł/kg i tych drugich o około 1,50 zł/kg. Przewiduje się, że to nie koniec wzrostów cen ogórków.

Jeśli chodzi o pomidory, to kończyły one tydzień na następujących poziomach cenowych: pomidory B 4,16 – 4,33 zł/kg (spadek z 5,00 – 5,33 zł/kg w relacji tydzień do tygodnia), pomidory BB 4,33 – 4,66 zł/kg (spadek z 5,33 – 5,83 zł/kg). Był to więc kolejny tydzień, gdy ceny pomidorów szły w dół. Sytuacja taka wynika z faktu, że jeszcze dwa tygodnie temu pomidory były znacznie droższe niż zazwyczaj o tej porze roku, a wysokie ceny hamowały popyt.

Na rynku coraz mniej można znaleźć warzyw „starych”. Skończyła się, o czym informowaliśmy kapusta czerwona. Kończą się również zapasy selerów, pietruszki lub marchwi. Z powodu malejącej podaży i pogarszającej się jakości mocnej redukcji uległ eksport tych warzyw.

Praktycznie stabilne pozostawały ceny importowanych warzyw. Wzrost cen zanotowano w przypadku importowanych porów (z 3,80 – 4,20 zł/kg do 4,20 – 5,00 zł/kg). Kolejny spadek ceny odnotowała natomiast holenderska papryka. Za kilogram papryki czerwonej, w minionym tygodniu, trzeba było zapłacić od 7,60 do 8,60 zł/kg, więc o około 1,40/kg mniej w relacji tydzień do tygodnia.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem