Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl (31.05.2010-04.06.2010) - warzywa

2010-06-04 00:00
Początek czerwca nie przyniósł zasadniczych zmian trendów cenowych na rynku świeżych warzyw. Pomimo niesprzyjającej pogody rosła podaż młodych warzyw, co przekładało się na poziom ich cen. Jednak deszczowa aura niewątpliwie hamowała dynamikę z jaką taniały młode warzywa. Najwolniej malały ceny warzyw, których wegetacja jest mocno uzależniona od słońca. Bardzo droga była fasolka szparagowa – do 20 zł/kg. Stabilne pozostawały ceny kalafiorów i brokułów. Pomimo tego, że ich podaż rosła, ceny pozostały stałe. Za kalafiory płacono od 1,80 do 3 zł/szt. (z kartonem) w zależności od jakości i wielkości róży. Na rynku widać było rosnącą podaż ładnych, dużych kalafiorów (kal. 6). Lekko spadała natomiast cena brokułów. W piątek płacono za nie 2,30 – 3,30 zł/szt. (z kartonem).

Na wysokim poziomie, jak na początek czerwca, utrzymały się ceny kapusty pekińskiej. Podaż „pekinki” w całym kraju jest tak niska, że raczej nie ma szans na spadek ceny. W piątek za „pekinkę” płacono od 3,00 do 4,00 zł/kg. Stosunkowo największa podaż kapusty pekińskiej jest w woj. łódzkim. Choć nie jest jej bardzo dużo, to tam najmniej ucierpiała ona od pogody. Na koniec omawianego okresu nieco niższe były ceny młodej kapusty. W miniony piątek jej ceny zaczynały się od 1,80 zł/szt i sięgały 2,50 zł/szt za najładniejszą.

W pierwszym tygodniu czerwca wyhamowały, spadające do tej pory, ceny pomidorów. Za pomidory wielkości B płacono 16 zł/karton 6kg, za BB płacono 18 – 20 zł/karton 6 kg a za BBB 20 – 21 zł/karton 6 kg. W minionym tygodniu na rynek ponownie trafiło więcej ogórków szklarniowych, skutkiem czego ich cena znów znalazła się w trendzie spadkowym. Przypomnijmy, że ostatni tydzień maja ogórki długie kończyły cenami 3,30 – 3,80 zł/kg, a krótkie 3,50 – 4,00 zł/kg. W pierwszym tygodniu czerwca ceny zeszły do poziomu 2,00 – 2,50 zł/kg za ogórki długie i 2,00 – 3,00 zł/kg za ogórki krótkie w zależności od rejonu kraju. Tańsze są ogórki w centrum kraju i w jego zachodniej części, droższe na południu i południowym wschodzie.

Zimny i deszczowy maj sprawił, iż warzywa importowane wciąż są, na początku czerwca, istotnym uzupełnieniem oferty krajowej. Stabilne pozostawały ceny bakłażanów, cukinii, porów czy papryki. Natomiast nieco w górę poszły ceny tych warzyw, które już powinny mieć silną polską konkurencję, a z powodu pogody, jeszcze takiej nie mają. Do poziomu 4 zł/szt. wzrosła przeciętna cena importowanych brokułów. Więcej też trzeba było płacić za importowaną sałatę lodową. Na koniec omawianego okresu było to przeciętnie 2,75 zł/szt.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem