Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Niska podaż młodej cebuli

2012-05-24 17:09

Sytuacja na rynku cebuli z zeszłorocznego zbioru pozostaje stabilna. Podaż „starej” cebuli jest jeszcze spora, a popyt ograniczony. Dużo większym zainteresowaniem cieszy się cebula młoda, obierana na biało. Problem w tym, że tej cebuli jest bardzo mało. Wszystko przez lutowe mrozy, które spowodowały przemarznięcie ozimej cebuli. Jej zbiory będą więc niskie.

Dlatego też krajowa cebula młoda pojawiła się na naszym rynku późno i w małych ilościach. Handel nią odbywa się na razie głównie w małym hurcie. Jednak pomimo tej niskiej podaży i sporego zapotrzebowania ceny młodej cebuli spadają. W czwartek były niższe w stosunku do początku tygodnia o ponad 10 proc.  Za cebulę młodą oferowaną w województwie wielkopolskim trzeba było zapłacić 3,00 – 3,50 zł/kg. W województwie łódzkim rolnicy oferowali ją po 2,80 – 3,50 zł/kg.

Skąd spadek cen przy niskiej podaży? Z powodu importu. Do polski trafia obecnie dużo cebuli macedońskiej, która już tu, na miejscu jest obierana na biało i oferowana na rynku. Jej ceny są dość zróżnicowane, od 1,40 zł/kg do 3,00 zł/kg. Taki poziom cen determinuje zatem ceny cebuli krajowej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE