Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kapusta do rowu?

2007-04-06 00:00

Ceny zeszłorocznej białej kapusty są tak niskie, że niektórzy producenci zaniechali jej przechowywania. Warzywa zostają poddane utylizacji, tj. kompostowaniu lub przysłowiowemu wyrzucaniu do rowów.

Niskie ceny utrzymują się na krajowym rynku od jesieni 2006 r. W okresie, poprzedzającym Święta Wielkanocne, koszt tego warzywa był dwukrotnie mniejszy niż w roku ubiegłym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w niespodziewanie dużej podaży i złych warunkach przechowalniczych (większość tego produktu była magazynowana w prostych przechowalniach, a następnie kopcowana). Na obniżenie wartości użytkowej kapusty miała również wpływ łagodna zima.

Producenci, którzy zadbali o lepsze warunki przechowalnicze mogli w ostatnich dniach częściowo odrobić straty – w okresie przedświątecznym popyt na to warzywo wzrasta.
Na rynkach hurtowych pojawiła się już kapusta biała wczesna krajowa i importowana. Za pierwszą płaci się ok. 5,10 - 6,40 zł/szt, a za sprowadzaną 5,25 - 5,75 zł/szt. Mimo wysokich cen konsumenci chętniej wybierają świeże warzywa.

Źródło: fresh-market.pl, PS

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem