Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Dobry sezon dla ziemniaków z Andaluzji

2012-05-16 10:14

Pomimo tendencji spadkowych i ciągłego kryzysu na rynku ziemniaka, producenci z południowo - hiszpańskiej autonomicznej prowincji Andaluzji zakładają, że nadchodzący sezon będzie dla nich korzystny. Takie opinie płyną ze stowarzyszenia producentów i eksporterów wczesnych ziemniaków w Andaluzji. Generalny wzrostowy trend dla żywności oraz astronomiczne ceny wczesnych ziemniaków w porównaniu z ziemniakami „starymi” są podstawą tych optymistycznych oczekiwań.

Sytuacja na całym rynku hiszpańskim jest mocno zróżnicowana. Na rynku trwa cenowa wojna – „stare” ziemniaki są sprzedawane szybki i po bardzo niskich cenach. Jednak przeważają optymistyczne oczekiwania co do ziemniaków z nowego zbioru.

Wszak ziemniak to bardzo ważny składnik codziennej diety. Dlatego też, przy konkurencyjnym poziomie cen ziemniaków, światowy kryzys nie powinien mieć znaczącego negatywnego wpływu na ten segment hiszpańskiej produkcji rolnej.

Producenci i eksporterzy z andaluzyjskiego stowarzyszenia wskazują też, że wczesne ziemniaki nie są wrogiem lecz sprzymierzeńcem supermarketów. Sprzedaż towaru z przechowalni, po bardzo niskich cenach jest, na dłuższą metę, nieopłacalne dla sieci handlowych, gdyż konsumpcja słabych jakościowo ziemniaków obniża popyt.

Stowarzyszenie producentów i eksporterów składa się z 15 podmiotów i pokrywa 70 proc. produkcji ziemniaków w Andaluzji. Realizuje też 95 proc. andaluzyjskiego eksportu wczesnych ziemniaków na rynek europejski.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE