Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 11 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3326 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Argentyna – kłopoty na rynku czosnku

Czosnek
  |   Źródło:
W Argentynie wciąż jest do sprzedania czosnek z zeszłego sezonu, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com. A to oznacza, że całości zeszłorocznego zbioru tego warzywa nie uda się już sprzedać.

Producenci szacują, że chociaż nadal istnieją, aż do sierpnia, pewne możliwości sprzedaży czosnku pozostającego z ostatniego sezonu, nie będą jednak w stanie sprzedać całego zapasu tego warzywa.

To z powodu nadpodaży na rynku międzynarodowym, która również wywołała spadek cen. Według argentyńskich producentów obszar obsadzony w tym roku jest podobny do tego z zeszłego roku, to jest wynosi on około 10 tysięcy hektarów. W sezonie 2016/2017 przychód z czosnku był powyżej średniej (zgodnie z danymi z Instytutu Rozwoju Wsi), podczas gdy sezon 2017/2018 nie był korzystny dla tego sektora.

Guillermo San Maritin, kierownik ze Stowarzyszenia Producentów, Pakujących i Eksporterów Czosnku, Cebuli i Pokrewnych Produktów z Mendozy (Asocamen), powiedział, że ceny spadły o ponad 50 procent, a obniżka wpłynęła na kwoty uzyskiwane przez producentów i w eksporcie.

Głównym powodem nadmiernej podaży czosnku na rynku światowym była nadzwyczajna produkcja Chin i innych krajów półkuli północnej, głównie Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Wzrostowi podaży sprzyjały z kolei wysokie ceny czosnku na rynku międzynarodowym w latach 2015 i 2016.

San Martin powiedział, że wielu producentów nie jest w stanie sprzedać 100 procent czosnku, który uprawiali. Sprzedaż tego czosnku będzie trwała aż do sierpnia, powiedział, ale jest prawdopodobne, że i tak zostanie pewna ilość, która nie zostanie wprowadzona na rynek.

Raport przygotowany przez Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich z danymi do 2017 roku Pokazuje związek między roczną produkcją czosnku a cenami. W sezonie 2011/12 podaż była znacznie powyżej średniej i w rezultacie cena płacona producentom była bardzo niska. W sezonie 2016/17 cena była stosunkowo wysoka, a podaż była poniżej średniej.

Analiza tendencji w ciągu ostatnich 15 lat pokazuje, że dochody sektora wahają się. Są dwa lub trzy sezony z cenami powyżej średniej i podobna liczba cykli, w których ceny są poniżej średniej.

Podobne
Czosnek
2018-06-18 10:00
Chiny – chaos na rynku czosnku
Chiński rynek czosnku znajduje się już od dłuższego czasu w wyraźnej depresji cenowej , a jest wielce prawdopodobne, że może być jeszcze taniej, wynika z informacji opublikowanych na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-06-14 11:00
Chiny – rośnie eksport czosnku, ale…
Wysokie zbiory ułatwiły wzrost eksportu chińskiego czosnku, ale sytuacja na międzynarodowym rynku tego warzywa jest trudna, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-06-13 15:11
Hiszpania – kampania czosnku to katastrofa
Kampania wczesnego czosnku w Hiszpanii to katastrofa, pisze portal www.freshplaza.com powołując się na hiszpańskie źródła.
czytaj więcej
2018-05-15 12:02
Światowy rynek czosnku pod silnym wpływem sytuacji w Chinach
W ciągu ostatniej dekady, ze względu właściwości aromatyczne jak i lecznicze zapotrzebowanie na czosnek w Europie stale rośle. Dyskonty  i sklepy wielkopowierzchniowe nadal często preferują tanie, białe odmiany czosnku z Chin, głównie ze względu na cenę. Jednocześnie rośnie popyt na czosnek czarny i wędzony. Wg. EUROSTAT w 2016 r. kraje Unii Europejskiej łącznie wyprodukowały ponad 333,7 tys. ton czosnku (wzrost o ponad 12,6% r/r), a wstępne dane wskazuj na dalszy wzrost produkcji w 2017 r. Natomiast w porównaniu do około 23 milionów ton produkcji światowej nie są to ilości znaczące. Największym producentem w Europie jest Hiszpania z produkcją ponad 274,7 tys. ton w 2017 r., następnie Rumunia, Włochy i Francja. W Polsce w 2016 r wyprodukowaliśmy ponad 16,1 tys. ton. Ze względu na uwarunkowania glebowe i klimatyczne szanse na zwiększenie ww. produkcji w Polsce są ograniczone - informuje Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
czytaj więcej
Czosnek
2018-05-09 10:00
Hiszpania chce redukcji kwoty na import czosnku z Chin
Hiszpańscy producenci czosnku domagają się od władz UE zmniejszenia kwoty na import czosnku z Chin. Jako powód wskazują Brexit, informuje portal www.freshplaza.com powołując się na vocesdecuenca.com.
czytaj więcej
Czosnek
2018-04-11 10:00
Eksport czosnku w 2017 r.
Bardzo duży wzrost eksportu czosnku w 2017 roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Import czosnku
2018-04-09 20:21
Import czosnku w 2017 r.
Rośnie import czosnku do Polski. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.